Od 10 lat samotnie przemierza Amerykę Południową. "Skradła moje serce i umysł"

Autor:
Dominika
Czerniszewska
10 lat na rowerze po Ameryce Południowej
10 lat na rowerze po Ameryce Południowej Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Wojciech Ganczarek z wykształcenia jest fizykiem i matematykiem, a w praktyce autorem reportaży, książek i filmów dokumentalnych o tematyce społecznej. Od 10 lat podróżuje rowerem po Ameryce Południowej, którą pokochał całym sercem. O swojej przygodzie opowiedział w Dzień Dobry TVN.

10 lat w podróży po Ameryce Południowej

Wojciech Ganczarek swoją przygodę rozpoczął w 2013 roku, tuż po ukończeniu studiów.

- Studiowałem fizykę i matematykę w Krakowie. Nie byłem pewny, czy moje dalsze życie powinno być naukowe, czy nie. Stwierdziłem, że wybiorę się w dłuższą podróż, na rok i odpowiem sobie na jakieś pytania. Nie odpowiedziałem, ale zadałem sobie nowe i tak to się stało, że przedłużyło się do 10 lat - tłumaczył podróżnik w Dzień Dobry TVN.

Nasz rozmówca samotnie przemierza rowerem Amerykę Południową i - jak przyznał - nie doświadczył na miejscu niebezpiecznych sytuacji.

- Miasta, podkreślam, duże miasta, mają wysokie statystyki kradzieży, przemocy itd. Jeżeli jesteśmy na prowincji, a ja zazwyczaj dużo czasu spędzam na prowincji, to zupełnie inny świat. [...] Mieszkałem kilka miesięcy w Caracas w Wenezueli, czyli jednym z tych miast, które jest uważane za niebezpieczne. Osobiście nic mi się nie stało, a znam osoby, które w tamtym czasie już 10-15 razy okradziono. Inne nigdy - wyjaśnił dokumentalista.

Jak dodał, ważny jest wygląd. - Jak się ubierasz w stare ubrania, to cię nie okradną - podkreślił.

Ameryka Południowa oczami Wojciecha Ganczarka

Podróż Wojciecha Ganczarka skupia się m.in. wokół poznawania, analizowania i próby zrozumienia problemów społecznych, środowiskowych. Przekazuje to innym za pomocą artykułów, podcastów, wpisów w internecie, filmów czy książek.

- Ameryka Południowa skradła serce i umysł, bo z jednej strony czuję się dobrze wśród tych ludzi, krajobrazów, miejsc, dużo przestrzeni, natury [...], a z drugiej strony jak już tam się siedzi i jeździ rowerem, zawsze się dociera do małych miejsc, do których czasami samoloty nie dolatują, pociągi nie dojeżdżają [...] i widzimy tę rzeczywistość, problemy trochę nam nieznane, a często związane z nami. Mam na myśli, że czasem naszymi działaniami tutaj w Polsce, Europie, wywieramy presję, wpływ na to, co dzieje się po drugiej stronie oceanu. To nie jest czasami dobry wpływ - przyznaje podróżnik.

Co Wojciech Ganczarek radzi początkującym podróżnikom? Jakie prace wykonywał na miejscu? O czym jest książka "Sprzedani. Reportaże z peryferii"? Posłuchaj całej rozmowy z naszym gościem w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości