Podróże

Michał Cessanis odkrywa uroki Poznania. Co warto zobaczyć w grodzie nad Wartą?

Podróże

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Reporter:
Marek Zieliński
Do zobaczenia w Poznaniu

Poznań wyróżnia się na mapie polskich miast niezwykle bogatą historią, dlatego może stanowić nie lada atrakcję dla wielu turystów. Niezwykłą atmosferę grodu nad Wartą budują także wyjątkowe tradycje, którym przyjrzał się Michał Cessanis. Co przykuło uwagę znanego podróżnika?

Rogale poznańskie

Słodkie, pokryte białym lukrem i bakaliową posypką rogale to przysmaki, które nie bez powodu kojarzone są z tradycją Poznania. W województwie wielkopolskim stanowią one podstawę obchodów Dnia Świętego Marcina, który przypada w dniu 11 listopada. Warto jednak podkreślić, że niepowtarzalny smak wypieków doceniają także mieszkańcy innych rejonów naszego kraju.

Rogale powstały w XIX wieku. Były to rogale niezwykłe, bo powstały z dobroci serca dla ubogich. Ich nadzienie złożone jest przede wszystkim z białego maku, który jest delikatniejszy od niebieskiego, a także ze wspaniałych bakalii

- wyjaśnił Tomasz Isaak z poznańskiego Muzeum Rogala. Dodał też, że cukiernicy mają prawo wypiekać rogale świętomarcińskie wyłącznie wtedy, gdy uda im się uzyskać pozytywny wynik na specjalnym egzaminie. Jedynie doskonała znajomość tradycyjnej receptury zapewnia otrzymanie unijnego certyfikatu, umożliwiającego produkcję wypieków. Przed 11. listopada powstaje około 250 ton takich słodkości.

Pracownia lutnicza z tradycjami

Zaledwie kilkadziesiąt metrów od Rynku Głównego w Poznaniu znajduje się wyjątkowa pracownia lutnicza, która powstała w 1885 roku. Michał Cessanis miał szansę porozmawiać z właścicielem tego nieprzeciętnego miejsca, Benedyktem Niewczykiem.

- Nazywają mnie lekarzem instrumentów - wyznał doświadczony lutnik, jednocześnie zapewniając, że wykonywanie tak szczególnej profesji wiąże się z wielką pasją i zamiłowaniem do muzyki. - Nasza pracownia sprawuje opiekę nad instrumentami uczestników konkursów im. Henryka Wieniawskiego, także jest to najwyższa półka - ocenił rzemieślnik. Instrument zbudowany przez jego dziadka w 1957 roku, który wciąż zdobi witrynę pracowni, został poświęcony temu wybitnemu skrzypkowi.

Rynek Starego Miasta w Poznaniu

Poznański Rynek Starego Miasta przyciąga turystów i okolicznych mieszkańców licznymi atrakcjami. Odbywają się tu najważniejsze wydarzenia kulturalne, a w sezonie letnim także interesujące imprezy czy spektakle teatralne.

Michał Cessanis zwrócił uwagę na renesansowy ratusz z połowy XVI w. Zainstalowano na nim zegar ze słynnymi koziołkami, które trykają się 12 razy codziennie o godz. 12:00 i uznawane są za jeden z najważniejszych symboli Poznania. Podróżnik wspomniał też o bajecznie kolorowych Domkach Budniczych, które swą nazwę wzięły od dawnych bud targowych, w których sprzedawano solone i wędzone ryby.

Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Autor:Magdalena Brzezińska

Reporter: Marek Zieliński

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości