Podróże

Hanoi - wizytówka Indochin

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
LordRunar/GettyImagesHanoi

Wietnam jest zlokalizowany na Półwyspie Indochińskim. Graniczy z trzema państwami. Jego prawie 100-milionowa społeczność sprawia, że jest to 15. kraj na świecie pod względem liczby mieszkańców. Stolicą Wietnamu jest drugie co do wielkości miasto w kraju – Hanoi. Pełni tę funkcję nieprzerwanie od 1975 roku. W 2010 roku miasto obchodziło tysięczną rocznicę powstania.

Informacje o Hanoi

Hanoi położone jest na północy Wietnamu. Zamieszkuje je prawie 8 milionów osób. Warto zaznaczyć, że Hanoi jako miasto nie jest typowym pięknym, turystycznym miejscem. Można wręcz stwierdzić, że jest lekko zaniedbane, ale właśnie przez to można poczuć w nim prawdziwy klimat Wietnamu. Turystów mało doświadczonych w poznawaniu Azji może przerażać nie tylko niedbalstwo, ale i dość spory chaos i zamieszanie panujące na ulicach. Ma to jednak swój urok i z roku na rok Hanoi, jak i cały Wietnam, zdobywa coraz więcej fanów.

Atrakcje w Hanoi

Hanoi jest nie tylko chaotycznym i zaniedbanym miastem. Można odnaleźć w nim wiele perełek architektury i zaskakujących rozrywek. Podczas zwiedzania należy obowiązkowo udać się do Pagody Jednej Kolumny, będącej symbolem miasta. Powstała w XI wieku i zgodnie z legendą była inspirowana snem ówczesnego cesarza. Warto również zwiedzić pochodzący z tego samego okresu kompleks budynków o nazwie Świątynia Literatury. W jego skład wchodzi kilka budowli, a także malownicze ogrody i sadzawki. Poświęcony był Konfucjuszowi, stąd silna inspiracja świątyniami chińskimi. Między XV a XVIII wiekiem Świątynia Literatury była znacząco rozbudowana, jednak nie zatraciła klasycznej formy chińskiej architektury. Będąc w Hanoi, nie sposób nie udać się na zwiedzanie Cytadeli Cesarskiej, która wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Przez aż dziewięć wieków była siedzibą władców Wietnamu. Kolejnym istotnym zabytkiem jest Więzienie Hoa Lo pochodzące z czasów II wojny indochińskiej. Było wykorzystywane przez Francuzów, którzy torturowali w nim amerykańskich żołnierzy oraz Wietnamczyków. Warto również odwiedzić pagodę Tây Phương, mauzoleum Hồ Chí Minha oraz niezwykle klimatyczne Stare Miasto.

W Hanoi można odnaleźć wiele niesamowitych muzeów. Do jednego z ważniejszych należy Wietnamskie Muzeum Kobiet, będące swego rodzaju przeglądem ról odgrywanych przez kobiety na przestrzeni wieków. Co ważne, eksponaty opisane są w języku angielskim i francuskim, co znacznie ułatwia zwiedzanie turystom pochodzącym z Europy. Drugim ważnym muzeum jest Wietnamskie Muzeum Etnologiczne, przybliżające wietnamskie grupy etniczne.

Nie lada atrakcją turystyczną jest Jezioro Odzyskanego Miecza, które wraz ze swoim bajecznym otoczeniem stanowi niezwykle malowniczy krajobraz, wręcz stworzony do długich spacerów. Rozrywką przyciągającą wielu turystów jest teatr lalek na wodzie, którego tradycje w Wietnamie sięgają ponad 1000 lat. Spektakl składa się z muzyki, śpiewu, tańców oraz występów drewnianych, kolorowych lalek.

Co warto wiedzieć przed wylotem?

Najlepszymi porami roku na podróż do Hanoi są polskie wiosna oraz jesień – jest wtedy niska wilgotność i panują przyjemne temperatury, nieprzekraczające 30℃. Polscy obywatele, chcący odwiedzić Wietnam, zobowiązani są do posiadania nie tylko ważnego przez co najmniej 6 miesięcy paszportu, ale i wizy. Można otrzymać ją w urzędzie konsularnym w Warszawie, online oraz zakupić na niektórych przejściach granicznych pod warunkiem posiadania promesy wizowej. Nie ma obowiązkowych szczepień, zalecane są jednak przeciw żółtaczce typu A i B, durowi brzusznemu, boreliozie i tężcowi. Wietnam uważany jest za kraj bezpieczny – przestępstwa przeciwko zdrowiu i mieniu należą tutaj do rzadkości. Należy jednak uważać na kieszonkowców. Walutą w Wietnamie jest Đồng. W Hanoi bardzo łatwo znaleźć kogoś, z kim można porozumiewać się w języku angielskim, np. w hotelach lub restauracjach.

Przysmaki w Hanoi

W Hanoi znaleźć można wiele knajpek serwujących lokalne jedzenie. Koniecznie trzeba spróbować Bánh mì, czyli ryżowo-pszennej bagietki podawanej z różnymi dodatkami. Warto również skusić się na lokalny, niepozorny przysmak Bun Cha. Jest to grillowane mięso w aromatycznych przyprawach, z makaronem ryżowym. Stanowi symbol Hanoi, gdyż wywodzi się właśnie stąd. Warto spróbować również Pho Cuon – mięsa w ziołach zawiniętego w płat makaronu ryżowego. Dodatkiem do tego dania jest sos na bazie sosu rybnego. Wszystkim łasuchom można polecić lody Tràng Tiền, które sprzedawane są w… garażu. Nie sposób przeoczyć tłumów kłębiących się przed nim. Warto również spróbować podczas pobytu w Hanoi prawdziwej, bardzo specyficznej wietnamskiej kawy.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Połączyła podróże z treningami

Połączył podróże z treningami
Połączył podróże z treningami
Dzień Dobry TVN

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: E+

Pozostałe wiadomości