Dziecko

Bałagan w pokoju dziecka - walka z wiatrakami?

Dziecko

Aktualizacja:

Porządek w pokoju dziecka, zwłaszcza po dobrej zabawie, pozostawia wiele do życzenia. O tym, jak nakłonić dzieci do sprzątania w swoich pokojach, w studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z Lidią Piechotą, dziennikarką, która ma 6-letniego syna i Sylwią Anderson-Hanney, trenerką umiejętności wychowawczych, która ma 6 dzieci.

Im szybciej nauczymy dziecko sprzątać, tym lepiej

Sylwia Anderson-Hanney jest zdania, że z bałaganem, który robią dzieci nie ma co walczyć, bo on się zawsze stworzy, ale trzeba od początku uczyć dziecko sprzątać po sobie.

Im szybciej zaczniemy, tym lepiej. Ja zawsze stawiałam na pewne rytuały i plan dnia – co ułatwia nam życie w licznej rodzinie.

>>> Zobacz też: Czym jest wolna zabawa? Dlaczego dziecko powinno bawić się samodzielnie?

Trenerka dodała, że nie nakłania dzieci do sprzątania, ale je do tego angażuje.

Mój 18-miesięczny syn pomaga mi rozładować zmywarkę, ale traktuje to jako dobrą zabawę.

-przyznała trenerka.

>>> Zobacz też: Dzieci mniej sprawne niż ich rówieśnicy sprzed 40 lat.

Nie wywierajmy na dzieciach presji

Syn Lidii Piechoty ma swój pokój dopiero od niedawna. Dotychczas, kiedy mieszkali tylko we dwójkę, zabawki były porozrzucane po całym mieszkaniu.

Od kiedy mój 6-latek ma swój pokój „swoje królestwo”, bywa, że porządek w jego pokoju wymyka się spod kontroli. Przyznaję, że zdarzyło mi się rzucić kilka razy jego zabawkami. Wtedy zrozumiałam, że musimy coś z tym zrobić. Staram się, żeby on sam poczuł potrzebę sprzątania po sobie. Syn jest roztrzepany, wszędzie go pełno, ale też sam przyznaje, że lubi, jak może bez problemu znaleźć rzeczy w swoim pokoju. I czasem sam mówi - jak ten mój pokój fajnie wygląda, jak jest sprzątnięty.

Syn Lidii sprząta swój pokój, kiedy ma taką potrzebę. Piechota czasami mu w tym pomaga. Dziennikarka dodała, że nie warto robić z bałaganu dramatycznej sytuacji, nie należy także wywierać na dziecku presji. Spokój i opanowanie jest najlepszym wyjściem z sytuacji.

Sprzątanie też wtedy jakoś naturalnie wychodzi.

-dodała Lidia

>>> Zobacz też: Co to znaczy, że dziecko jest źle wychowane?

Od czego zacząć sprzątanie?

Jedną z najprostszych i najbardziej skutecznych technik jest metoda ograniczonego wyboru. Polega ona na tym, że dziecko ma w pierwszej kolejności posprzątać misie lub lalki albo samochody.

Wybór jest ograniczony. Jednocześnie ja mama oferuję swoje wsparcie. Dodatkowo w czasie sprzątania możemy śpiewać ulubione piosenki, które będą elementem rozluźniającym.

-zaznaczyła Sylwia Anderson-Hanney.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: E+

Pozostałe wiadomości