Moda i Uroda

Golenie miejsc intymnych - trudna sztuka usuwania zbędnych włosków. Jak poprawnie i skutecznie pozbyć się zarostu z miejsc intymnych?

Moda i Uroda

Autor:
Adrian
Adamczyk
Pani z maszynką do golenia

Gładka skóra w okolicy narządów płciowych to dziś priorytet dla wielu pań i panów. Zadbane okolice intymne pozwalają na noszenie modnej bielizny i kostiumów kąpielowych, często też podnoszą atrakcyjność w oczach partnera seksualnego. Golenie miejsc intymnych jest jednak trudną sztuką, a nieprawidłowo wykonane może powodować podrażnienia. O czym należy pamiętać, zabierając się za zabieg?

Aby golenie miejsc intymnych przebiegło prawidłowo i aby nie pojawiły się podrażnienia, należy przestrzegać kilku prostych zasad. Ważny jest wybór odpowiedniej maszynki do golenia i kosmetyków, a przede wszystkim sposób wykonania zabiegu. Golenie miejsc intymnych nie powinno być wykonywane w pośpiechu ani przy pomocy starej, zużytej maszynki. 

Podrażnienia po goleniu miejsc intymnych - jak się golić? 

Dość często pojawia się wysypka, pryszcze lub krostki po goleniu miejsc intymnych. Równie znaną dolegliwością jest swędzenie i ból. Podrażnienie po goleniu miejsc intymnych ma miejsce zazwyczaj wtedy, gdy używamy nieodpowiednich maszynek, kosmetyków lub źle wykonujemy zabieg. Podrażniona skóra to nic przyjemnego, dlatego zanim sięgniemy po maszynkę do golenia warto poznać kilka zasad wykonywania depilacji stref intymnych. 

Maszynka do golenia miejsc intymnych 

Dobrze dobrana maszynka to golenie miejsc intymnych bez podrażnień. Najlepsza maszynka do golenia miejsc intymnych to taka, która jest ostra, czysta i zdezynfekowana. Często mamy już swoje sprawdzone maszynki, które są dobrej jakości i sprawdzą się także podczas golenia delikatnej skóry. Możemy też wypróbować, jak działa maszynka elektryczna do golenia miejsc intymnych.

Jaki kosmetyk do golenia miejsc intymnych? 

Oprócz dobrej maszynki do golenia, musimy jeszcze wybrać odpowiedni kosmetyk, dzięki któremu dokładnie ogolimy włoski. Do wyboru mamy kilka możliwości:

 • pianka do golenia miejsc intymnych,
 • żel do golenia miejsc intymnych,
 • krem do golenia miejsc intymnych np. dla mężczyzn.

Wybór odpowiedniego kosmetyku uzależniony jest od naszych indywidualnych predyspozycji i upodobań.

Jak uniknąć podrażnień po goleniu miejsc intymnych? 

Pierwsze golenie miejsc intymnych może nie wyjść nam profesjonalnie, ale każde kolejne powinno już wyglądać lepiej. Zaopatrzeni w preparaty do golenia miejsc intymnych oraz maszynkę, musimy pamiętać o rozgrzaniu i namoczeniu skóry, a także wcześniejszym (dzień przed goleniem) wykonaniu peelingu oczyszczającego skórę. Włosy zawsze golimy zgodnie z kierunkiem ich wzrostu, nigdy w przeciwnym (nie wykonujemy golenia pod włos)! Po zakończonej depilacji dobrze jest skórę odkazić. 

Podrażniona skóra po goleniu miejsc intymnych - co robić? 

Jak pozbyć się krostek po goleniu miejsc intymnych? Jak zlikwidować podrażnienia? Oto kilka sprawdzonych sposobów na krostki i podrażnienia po goleniu miejsc intymnych

 • stosuj preparaty z aloesem,
 • wybierz krem po goleniu miejsc intymnych,
 • zrób okład z płatków owsianych i jogurtu naturalnego,
 • zrób okład z czarnej herbaty lub octu jabłkowego.

Swędzenie po goleniu miejsc intymnych powinno ustąpić po zastosowaniu odpowiedniego preparatu łagodzącego podrażnienia. 

Golenie miejsc intymnych u mężczyzn 

Także panowie poddają się depilacji intymnej i cierpią z powodu krostek i podrażnień po goleniu miejsc intymnych. Golenie miejsc intymnych mężczyzn można przeprowadzić za pomocą maszynki jednorazowej, maszynki elektrycznej, kremu, wosku czy lasera. Maszynka powinna być ostra i czysta, do golenia warto użyć też pianki lub żelu (może on może nieco ułatwić golenie). Golenie męskich miejsc intymnych może nastręczać kłopotów, choćby ze względu na liczne, trudno dostępne miejsca (jądra). Łatwo o skaleczenia, dlatego do golenia jąder lepiej używać maszynki elektrycznej z nakładką. Po goleniu miejsc intymnych należy stosować preparaty łagodzące podrażnienia delikatnej i cienkiej skóry. Sposób na krostki po goleniu miejsc intymnych jest dokładnie taki sam, jak w przypadku depilacji kobiet. 

Czy golenie miejsc intymnych jest zdrowe? 

Swędzenie miejsc intymnych po goleniu to nie tylko skutek podrażnienia delikatnej skóry, ale często wynik zaburzenia naturalnej równowagi mikrobiologicznej pochwy i wzrostu pH. To prosta droga do rozwoju infekcji dróg rodnych. Nie oznacza to jednak, że trzeba zrezygnować i odpuścić sobie golenie w miejscach intymnych. Aby uchronić się przed zakażeniem, należy zadbać o florę bakteryjną pochwy - można stosować globulki dopochwowe i preparaty do higieny intymnej. Kapsułki warto aplikować profilaktycznie przez dwa dni po depilacji. Podrażnienia w miejscach intymnych po goleniu należy od razu potraktować odpowiednim kremem, a skaleczenia oczyścić, osuszyć lub nałożyć opatrunek. 

Kiedy golenie miejsc intymnych jest konieczne? 

Czasami musimy przygotować się do zabiegu i niezbędne staje się golenie miejsc intymnych przed operacją. Także przed porodem konieczne jest usunięcie owłosienia z narządów płciowych. 

Golenie miejsc intymnych - czym? 

Osoby decydujące się na depilację miejsc intymnych mogą wybrać:

 • trymer do golenia miejsc intymnych,
 • golenie miejsc intymnych maszynką,
 • golenie miejsc intymnych kremem,
 • golenie miejsc intymnych maszynką elektryczną,
 • laserowe golenie miejsc intymnych,
 • wosk.

Zobacz video: Jak zadbać latem o zdrowie intymne?

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Chaiwatt Chankasamsak / EyeEm/Getty Images

Pozostałe wiadomości