Gwiazdy

Świąteczne przeboje z historią w tle. "Synek kompozytora zmarł w Boże Narodzenie"

Gwiazdy

Autor:
Oskar
Netkowski
Piosenki, bez których nie ma Świąt

Święta już tuż, tuż. W radiu, ale nie tylko, od dawna lecą świąteczne przeboje. Chyba każdy z nas ma taką piosenkę, bez której nie wyobraża sobie tego czasu. W Dzień Dobry TVN gościliśmy dziennikarkę muzyczną Kamilę Ryciak, która przygotowała dla naszych widzów świąteczne hity.

Polskie piosenki na święta

Kamila Ryciak z radia Eska jak nikt zna się na świątecznych hitach. Jak sama przyznała, lubi wigilijne dyżury w pracy, bo może połączyć się z ludźmi, którzy są w drodze do swoich bliskich. A kiedy już do nich dotrzemy, warto wiedzieć, co włączyć przy stole. - Grupa DeSu nazywana jest polskimi Spice Girls i one stoją za piosenką "Kto wie?". To numer, który łączy pokolenia - powiedziała dziennikarka.

- Jeszcze jest utwór Czerwonych Gitar "Dzień Jeden w Roku". Warto o nim pamiętać, bo ma piękny tekst - dodał Andrzej Sołtysik. Za utworem kryje się ciekawa historia. - To piękna piosenka, która powstała w 1967 r. na zamówienie Ireny Dziedzic. Zespół miał cztery dni, żeby wymyślić świecką kolędę. Słowa zostały napisane, a z muzyką był problem. Seweryn Krajewski w ostatniej dobie został poproszony o skomponowanie jej. Zrobił to jednej nocy... - opowiadała Kamila Ryciak.

- A oprócz tego pamiętajmy o kolędach, bo ich nikt nie zastąpi - dodała od siebie Ania Kalczyńska.

Największe świąteczne przeboje

Żadne święta nie mogą odbyć się także bez międzynarodowych hitów. Choć znamy je z reklam, filmów i są z nami od lat, wciąż się nie nudzą. 17 października sami w Dzień Dobry TVN jako pierwsi zaserwowaliśmy Wam "Last Christmas".

- Wszyscy znamy Mariah Carey, wszyscy znamy grupę Wham!, a ja tak sobie pomyślałam, że są jeszcze inne utwory, które kojarzymy, ale niekoniecznie je znamy. Jeden z nich to stara piosenka "White Christmas". Ustanowiła dwa rekordy Guinessa. Jest najlepiej sprzedającym się utworem świątecznym - powiedziała dziennikarka radia Eska.

- Piosenka "Have Yourself a Merry Little Christmas" w wersji Franka Sinatry niezwykle mnie porusza. Utwór, którego nie może zabraknąć przy świątecznym stole to Chris Rea "Driving Home For Christmas". Artysta napisał go, w drodze na wigilię. Zobaczył, że jest wielki korek, jest śnieżyca, wszyscy stoją... Na każdym czerwonym świetle pisał tę piosenkę. 8 lat czekał na muzykę, 10 na wydanie, a na początku i tak się nie przyjęła... - dodała.

Świąteczny dramat w tle pięknego przeboju

Nie wszystkie piosenki ze świąteczną nutą wiążą się z radością i nadzieją. Niektóre z nich mówią o życiu takim, jakie naprawdę jest.

- Nie każdy wie, że piosenka "White Christmas" w wykonaniu Michaela Bubble, powstała z serca potrzeby kompozytora Irvinga Berlina. Jego 3-letni synek zmarł w Boże Narodzenie i on co roku w święta chodził na jego grób, żeby się z nim spotkać. Jest to piosenka terapeutyczna, smutna strasznie, ale przepiękna - tłumaczyła ekspertka muzyczna.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Oskar Netkowski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości