Ogród

Jak stworzyć ziołowy ogródek? Wystarczy przestrzegać prostych zasad

Ogród

Aktualizacja:

Łukasz Skop radzi, jak stworzyć ziołową rabatkę, tak aby móc cieszyć się aromatycznymi roślinami i korzystać z ich dobrodziejstw przez cały sezon. Odpowiedni dobór i ułożenie roślin sprawia, że mikroplantacja stanie się źródłem nie tylko aromatycznych przypraw, ale będzie też cieszyła oko.

Jak sadzić zioła?

Kochają je wszyscy - nadają smaku potrawom i napojom, pomagają w problemach trawiennych i koją skołatane nerwy. Nie ma nic przyjemniejszego niż filiżanka świeżo zaparzonej mięty wpita w letnie popołudnie. Zwłaszcza, jeśli roślinę wyhodowaliśmy samodzielnie.

Wybierając zioła na rabatkę, warto wziąć pod uwagę wysokość, na która wyrastają, tak aby dorosłe okazy nie przysłoniły słońca swoim niższym sąsiadom.

- Na samym początku mojej rabatki będą rosły niskie zioła, a później stopniowo coraz wyższe - mówi Łukasz, wskazując na południową stronę świata. - W ten sposób każda roślina otrzyma odpowiednią ilość słońca.

Jakie zioła wybrać do ogrodu?

Decydując się na konkretne gatunku, warto przemyśleć, do czego miałyby być używane. Myśląc o letnich lemoniadach, dobrze jest skomponować bukiet, którego smaki będą wzajemnie się uzupełniały. Świetnym połączeniem będzie melisa, werbena, mięta oraz szałwia.

Wybierając miejsce, należy wziąć pod uwagę, jak gęsto możemy je sadzić i czy nie są zbytnio ekspansywne jak np. mięta, której dobrze jest ograniczyć możliwości rozrostu. Wśród ziół jest również miejsce na kwiatowe akcenty. Popularne bratki świetnie sprawdzą się jako dodatek do napojów i będą wspaniałym uzupełnieniem rabatki.

Istotne jest również łączenie ze sobą ziół, które mają podobne wymagania np. rośliny typowe dla basenu Morza Śródziemnego będą świetnie czuły się na słonecznych i średnio wilgotnych stanowiskach.

Brak ogródka nie musi oznaczać rezygnacji z ziołowej rabaty, która można zorganizować w dużej donicy. Z kolei wszyscy, którzy są zdania, że nie mają ręki do ogrodnictwa powinni zainteresować się tymiankiem, który - zdaniem Łukasza - urośnie wszędzie.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

Tatiana Okupnik po 42 latach dowiedziała się o chorobie. "Kości zaczęły pękać na potęgę"

Gdyby nie dawcy szpiku, Adasia i Karola mogłoby już z nami nie być. "Obca osoba, która uratowała moje dziecko jest jak członek rodziny"

"Musimy lepiej chronić dzieci przed pedofilią w Internecie". Będą zmiany w prawie

Autor: Adam Barabasz

Reporter: Łukasz Kowalski

Pozostałe wiadomości