Ben Lederman został nowym piłkarzem polskiej kadry. Kim jest?

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Źródło:
dziennikzachodni.pl
Polski mistrz żonglerki piłką nożną
Polski mistrz żonglerki piłką nożnąDzień Dobry TVN
wideo 2/16

W piątek, 24 marca polscy piłkarze zagrają pierwszy mecz w ramach eliminacji do Euro 2024. Powołanie do kadry otrzymał Ben Lederman. Piłkarz ma 23 lata i urodził w Los Angeles. Obecnie jest zawodnikiem Rakowa Częstochowa. Jak trafił do Polski i naszej reprezentacji?

Ben Lederman - kim jest?

Ben Lederman przyszedł na świat w Los Angeles. Jego rodzice - Danny i Tammy - są emigrantami z Izraela. Babcia chłopaka pochodziła z Polski. Ben od najmłodszych lat miał smykałkę do gry w piłkę. W wieku 11 lat otrzymał zaproszenie od skautów Barcelony na testy. Nastolatek okazał się na tyle dobry, że został pierwszym Amerykaninem, który trafił do szkółki Barcy La Masii.

Sport to zdrowie

Korfball – koedukacyjna dyscyplina sportu
Korfball – koedukacyjna dyscyplina sportuDzień Dobry TVN
wideo 2/14

Mimo że doskonale sobie radził i został nawet kapitanem drużyny, to nieprawidłowości, których się dopuszczono sprowadzając Bena do Europy, sprawiły, że nie mógł pojawiać się oficjalnych spotkaniach. Tym samym zawodnik wrócił do USA, gdzie trenował w Akademii IMG na Florydzie.

Kiedy Ben uzyskał polski paszport, wrócił do Barcelony. Niestety w drużynie nie było już dla niego miejsca. W wieku 18 lat trafił do belgijskiego KAA Gent. Po dwóch latach wrócił do Izraela. Zawodnik miał podpisać kontrakt z Beitarem Jerozolima. Niestety nic z tego nie wyszło i Ben zaczął grać trzecioligowym Hakoah Amidar Ramat Gan. Jednak w barwach klubu zagrał tylko jeden mecz.

Ben Lederman został powołany do kadry

Michał Świerczewski właściciel klubu Raków Częstochowa szukał do zespołu młodego zawodnika. CV Bena Ledermana ktoś mu podesłał za pośrednictwem mediów społecznościowych. Po testach podpisano z nim kontrakt, a w czerwcu 2020 roku zadebiutował w Ekstraklasie.

O mało znanym dotąd zawodniku zaczęło się robić głośno, kiedy nowy selekcjoner polskiej reprezentacji - Fernando Santos powołał go do kadry. Warto dodać, że Lederman jest czwartym zawodnikiem Rakowa powołanym do reprezentacji Polski. Przed nim byli to Paweł Skrzypek, Kamil Piątkowski oraz Patryk Kun.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło: dziennikzachodni.pl

Źródło zdjęcia głównego: SOPA Images/Getty Images

Pozostałe wiadomości