Profilaktyka zdrowia

Majeranek – uprawa, właściwości lecznicze i odchudzające

Profilaktyka zdrowia

Autor:
Adrian
Adamczyk
Majeranek – ziele na przeziębienie. Jak uprawiać?

Choć dziki majeranek można spotkać wyłącznie w Turcji i na Cyprze, warto zastanowić się nad zasadzeniem rośliny w swoim ogrodzie. Jej uprawa nie jest zbyt wymagająca, dlatego tym bardziej warto bliżej przyjrzeć się, jakie właściwości skrywa to ziele. Na co pomaga majeranek? W jakiej formie przyjmować roślinę na przeziębienie i na wzdęcia?

Majeranek to nie tylko aromatyczna przyprawa powszechnie stosowana w kuchni. Możliwości jego zastosowania jest o wiele więcej. Roślina jest szeroko wykorzystywana w medycynie naturalnej. Choć dziki majeranek nie występuje w Polsce, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zasadzić go w swoim ogródku lub w doniczce na balkonie i przez cały rok cieszyć się jego dobroczynnymi właściwościami. Wiele osób twierdzi, że majeranek to niezastąpiony środek na kaszel i inne objawy przeziębienia czy grypy. Poznaj zasady jego uprawy oraz najważniejsze właściwości. 

Majeranek – jak powinna wyglądać uprawa?

Uprawa majeranku jest najmniej skomplikowana na glebach żyznych oraz próchniczych. Ziele preferuje stanowiska słoneczne, warto więc sadzić go w takich miejscach, gdzie będzie mieć wystarczająco dużo światła. Majeranek uprawiany w doniczkach powinno się stawiać na parapetach. Zazwyczaj umieszcza się go w kuchni, gdzie może posłużyć jako świeża przyprawa oraz lecznicza herbata lub ziele do inhalacji.

Nasiona majeranku wysiewa się do skrzynek (lub bezpośrednio do doniczek), a następnie umieszcza je w gruncie. Zazwyczaj już w maju młode sadzonki mogą zostać przeniesione do ogrodu. Pojedyncze rośliny nie powinny znajdować się zbyt blisko siebie ani w bezpośrednim sąsiedztwie innych gatunków, ponieważ mają skłonność do rozrastania się. Pielęgnacja majeranku ogranicza się do podlewania rośliny i usuwania ewentualnych chwastów.

Orzechy w kuchni

Orzechy w roli głównej
Orzechy w roli głównejDzień Dobry TVN
wideo 2/2

Właściwości majeranku

Majeranek może być stosowany przez osoby w każdym wieku, jeśli nie istnieją żadne przeciwwskazania do spożywania rośliny. Ostrożnością powinny wykazać się kobiety spodziewające się dziecka. Majeranek w ciąży, spożywany w zbyt dużych ilościach, może mieć negatywne skutki zdrowotne, dlatego przed użyciem ziela w celach leczniczych warto skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu.

Główne właściwości lecznicze majeranku to:

  • zwiększenie odporności organizmu
  • utrzymywanie prawidłowego ciśnienia krwi
  • wsparcie w walce z przeziębieniami i grypą
  • opóźnianie procesów starzenia się
  • ułatwianie zasypiania oraz wspomaganie walki z bezsennością
  • działanie uspokajające
  • pomoc w pozbyciu się problemów trawiennych.

Majeranek na zatoki, majeranek na katar – jak stosować?

W przypadku nieżytu nosa, warto stosować ziele w postaci maści, którą można kupić w większości aptek lub przygotować samodzielnie w domu. Wystarczy wymieszać suszony majeranek z ochronną maścią nawilżającą (np. z witaminą A), w proporcjach 1:1. Tak przygotowana mieszanka pomoże w przypadku kataru i problemów z zatokami – należy kilka razy w ciągu dnia smarować nią płatki oraz cały grzbiet nosa. Do przygotowania maści może być użyty majeranek ogrodowy lub majeranek rosnący w doniczce.

Majeranek na przeziębienie – jak się wyleczyć?

Majeranek na przeziębienie stosowany jest już od wielu lat. Może być stosowany zarówno w formie maści, jak i w formie doustnej. Do przygotowania leczniczego napoju wystarczy 1 łyżka suszonych liści rośliny, którą zalewa się szklanką gorącej wody. Po zaparzeniu ziele należy odsączyć, a do wody dodać łyżeczkę miodu, która nie tylko pozytywnie wpłynie na smak, ale pomoże również zwalczyć problemy z gardłem. Tak przygotowany majeranek do picia należy spożywać przynajmniej dwa razy w ciągu doby.

Właściwości odchudzające majeranku

Majeranek na odchudzanie stosuje się najczęściej w formie herbaty lub naparu. Szklankę napoju powinno wypijać się po spożyciu posiłku. Regularnie spożywana może pozytywnie wpłynąć na przemianę materii i przyspieszyć metabolizm, nie warto jednak przesadzać z jej ilością.

Majeranek na gardło – płukanka z rośliny

Płukanka z majeranku świetnie sprawdzi się jako domowy środek na chore gardło i kaszel. Łyżkę suszonego majeranku należy zaparzyć w gorącej wodzie, odcedzić, do całości dodać trochę miodu i łyżeczkę oliwy z oliwek. Po dokładnym wymieszaniu i ostudzeniu mieszanki, należy nią dokładnie przepłukać gardło.

Majeranek na problemy żołądkowe

Ziele majeranku nadaje się również do stosowania jako naturalny preparat na wzdęcia oraz na inne problemy z żołądkiem. Napar z majeranku pomaga zwalczyć biegunkę, działa przeciwzapalnie oraz rozkurczowo. Regularne spożywanie niedużych ilości majeranku ma także pozytywny wpływ na trawienie potraw.

Jak przygotować i jak suszyć majeranek?

Majeranek przygotowuje się na różne sposoby. Może być stosowany zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Herbata z majeranku świetnie sprawdzi się przy przeziębieniu czy grypie, majerankowy napar nada się do płukania gardła lub wspomagania procesów trawiennych, maść z ziela pomoże na bolące zatoki i uciążliwy katar. Warto wiedzieć, że parzony majeranek rzadko przygotowuje się ze świeżej rośliny. Najczęściej liście suszy się w szczelnie zamkniętych i suchych pojemnikach lub na świeżym powietrzu.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Kinga Krzemińska / Getty Images

Pozostałe wiadomości