Profilaktyka zdrowia

Jak walczyć z otyłością dzieci? Dwa ćwiczenia, które zachęcą do aktywności

Profilaktyka zdrowia

Autor:
Katarzyna
Oleksik
 Jak zmotywować dziecko do aktywności fizycznej?

Badania pokazują, że polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. Nie brakuje głosów, że pandemia i przymusowa izolacja sprawiły, że problem jeszcze bardziej się nasilił. Na szczęście dzięki prostym ćwiczeniom można odwrócić ten trend. Jak ćwiczyć z dzieckiem w domu, aby poprawić jego kondycję i koordynację ruchową?

Jak walczyć z otyłością u dzieci?

Szacuje się, że aż 30 proc. dzieci w Polsce w wieku wczesnoszkolnym ma nadwagę lub otyłość. Jak z tym walczyć? Przede wszystkim należy zmienić nawyki żywieniowe oraz wprowadzić regularną aktywność fizyczną. Choć najlepsze efekty daje ruch na świeżym powietrzu, to wyjście na zewnątrz nie zawsze jest możliwe. Na szczęście są ćwiczenia, które można wykonywać z dzieckiem w domowym zaciszu. Do jednego z nich przyda się lampka czołówka. - Ćwiczenie, do którego będzie potrzebna, świetnie stymuluje dziecięcy układ wzrokowo-ruchowy, który przez zajęcia online został mocno osłabiony. Dodatkowo ćwiczenie poprawia koordynację ruchową - mówiła w Dzień Dobry TVN Justyna Bolek, trenerka fitness.

Do wykonania ćwiczenia - poza lampką czołówką - potrzebna będzie jeszcze mała latarka. Jak ćwiczyć? Po pierwsze dziecko zakłada czołówkę na głowę i staje twarzą do ściany. Następnie rodzic zapala latarkę i wodzi światłem po ścianie. Zadaniem dziecka jest "gonić" promień latarki. - Ważne jest, aby pracowała nie tylko głowa, ale całe ciało dziecka - mówiła specjalistka.

Jak ćwiczyć z dzieckiem w domu?

Podczas domowego treningu warto także popracować nad równowagą dziecka. Ćwiczeniem, które to umożliwi, będzie chodzenie po wstążce rozłożonej na podłodze. - Aby się nie ruszała i była stabilniejsza, możemy ją przykleić taśmą do podłogi. Dziecko powinno ustawiać stopę za stopą i iść tak, aby równoważnia biegła dokładnie przez środek stopy. Aby jeszcze utrudnić ćwiczenie, można ułożyć dziecku na głowie książkę. Dzięki temu uczymy go prawidłowej postawy - dodała.

Do ćwiczenia równowagi można wykorzystać także poduszki. W jaki sposób? Dowiecie się tego z naszego materiału.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości