Zdrowie

Ftalany są groźne dla dzieci. Zwiększają ryzyko zachorowania na nowotwory

Zdrowie

Autor:
Justyna
Piąsta
Źródło:
edziecko.pl

Ftalany, które znajdują się m.in.w lekach czy w zabawkach, są bardzo niebezpieczne dla dzieci. Substancja chemiczna nadająca elastyczność materiałom zwiększa ryzyko zachorowań na nowotwór kości i chłoniaka. Zdaniem naukowców, rezultat badań jest powodem do niepokoju.

Niebezpieczne ftalany

Ftalany to związki chemiczne, która są stosowane w wielu gałęziach przemysłu. Nadają elastyczność materiałom takim jak guma czy plastik. Można je znaleźć m.in. w różnego rodzaju przedmiotach gospodarstwa domowego, opakowaniach, wyrobach medycznych, ale również i w dziecięcych zabawkach. Ftalany nie są trwale połączone z tworzywami sztucznymi, po pewnym czasie ulatniają się i przenikają do powietrza. Przez to są groźne dla ludzi, w szczególności dla dzieci.

Chore dzieci

Operacja serca w łonie matki
Operacja serca w łonie matkiDzień Dobry TVN
wideo 2/8

Naukowcy z University of Vermont Cancer Center skorzystali z duńskiej bazy danych medycznych i przeanalizowali wpływ ftalanów na zdrowie 1,3 mln dzieci, które przyjmowały leki zawierające te związki chemiczne. Wyniki badań ukazały się w "Journal of the National Cancer Institute".

Ftalany zwiększają ryzyko nowotworów

Eksperci wykryli ponad 2 tysiące przypadków zachorowań na nowotwory u najmłodszych. Badania wskazują, że kontakt z ftalanami trzykrotnie zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór kości i dwukrotnie na chłoniaka. Według nich ekspozycja na ftalany we wczesnym dzieciństwie zwiększała o 20 proc. ogólne ryzyko rozwoju raka.

- Wyniki te oznaczają kolejne dowody na to, że te powszechne substancje mają negatywny wpływ na ludzkie zdrowie. Nasze badanie oceniło ekspozycję na ftalany na podstawie recept na zawierające te związki leki. Choć taka ekspozycja jest zwykle dużo silniejsza, niż tzw. środowiskowa, to jednak nasze rezultaty stanowią powód do niepokoju - podkreślił prof. Thomas Ahern, autor publikacji.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Źródło: edziecko.pl

Źródło zdjęcia głównego: Cavan Images/Getty Images

Pozostałe wiadomości