Związki i seks

Rozwody 50+. "Nie należy obawiać się samotności. To daje możliwości na poznanie siebie"

Związki i seks

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Rozwody 50+
Rozwody 50+Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Pandemia okazała się sprawdzianem, którego nie zdało wiele związków. Co ciekawe, na rozstania decydowały się także osoby, będące ze sobą bardzo długo. Jak wygląda rozwód po 50.? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Piotrem Mosakiem, psychologiem, psychoterapeutą i Dorotą Naruszewicz, aktorką.

Rozwody po 50.

Nasze podejście i postrzeganie rozwodów bardzo się zmieniło. - [...] W dzisiejszych czasach ludzie są odważniejsi. Nie ma już takiej presji społecznej, że kobieta po rozwodzie, to jest ktoś gorszy, że kobieta po rozwodzie sobie nie poradzi. [...] - mówił w Dzień Dobry TVN Piotr Mosak, psycholog, psychoterapeuta.

Na zakończenie długiego związku zdecydowała się Dorota Naruszewicz, aktorka. - [...] Nie czuje żadnego obciążenia tym. [...] Zwróćmy uwagę, że w tej chwili są takie pojęcia, jak "singiel", "singielka". Nie ma "stara panna", "stary kawaler". To był najmniejszy problem, obawa przed takim ostracyzmem - mówiła artystka. Czy obawiała się samotności? - Można być samotnym i w związku. Ta samotność może nam towarzyszyć nie tylko w dowodzie [...]. Tego się nie obawiałam. Tak, jak powiedziała Monica Bellucci: Nawet po wieloletnim związku, dobrze czasem być samym, nie należy obawiać się samotności. To daje możliwości, na poznanie siebie, nowej sytuacji [...] - mówiła aktorka.

Kto częściej decyduje się na rozstanie?

- Kobiety są odważniejsze teraz. One przychodzą, cały czas przychodzą pary pracować nad tym związkiem, natomiast kiedy dzieci są dorosłe, kiedy nie ma jakichś zobowiązań, kiedy kredyty się kończą, kiedy każdy ma już jakąś ustaloną pozycję ekonomiczną, społeczną, zawodową. W tym momencie nie ma czegoś takiego, że oni muszą wytrzymać i łatwiej jest się dogadać lub dostrzec, że mam dość [...] - mówił specjalista.

Jak wygląda życie singielki? - Widzę szklankę do połowy pełną. To nie jest koniec, tylko początek czegoś nowego. Nie żyję nadzieją, że jeszcze kogoś spotkam. [...] Poznaję siebie i jest dobrze - dodała Dorota Naruszewicz.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości