Związki i seks

Po czym poznać, że podobam się mężczyźnie?

Związki i seks

Autor:
Adrian
Adamczyk
Fabrice Lerouge/Getty Images

Zakochanie to wspaniałe uczucie, zwłaszcza gdy jest odwzajemnione. Jeżeli jesteś zainteresowana jakimś mężczyzną, to na pewno zastanawiasz się nad tym, czy ty również wpadłaś mu w oko. Zamiast tylko zastanawiać się, czy jesteś w jego typie, zwróć uwagę na jego zachowanie, mimikę, kontakt wzrokowy oraz komunikaty, jakie wysyła.

Pierwsze wrażenie to kilkanaście sekund, które decyduje o tym, czy druga osoba się nam spodoba. To właśnie wtedy rodzi się uczucie, które popularnie nazywa się miłością od pierwszego wejrzenia. Z zachowania mężczyzny w tych pierwszych momentach, a także w trakcie kolejnych spotkań, można wiele odczytać. Obserwując gesty i mimikę mężczyzny, sama możesz odpowiedzieć sobie na pytanie "jak poznać, że mu się podobam?", zamiast zadawać je koleżankom.

Jak poznać, że mu się podobam: sygnały niewerbalne

Jednym z pierwszych zachowań mężczyzny, któremu podoba się kobieta, jest skracanie dystansu fizycznego i psychicznego. Oznacza to, że mężczyzna chce być jak najbliżej kobiety, stać obok niej, dotknąć jej ciała, pochylić się w jej kierunku, a także poznać ją, jej zainteresowania, opinie. Kolejnym charakterystycznym zachowaniem jest częste wysyłanie SMS-ów, telefony, kontakt przez media społecznościowe. Oczywiście nie wszyscy mężczyźni lubią pisać wiadomości, jednak na etapie zauroczenia kobietą większość z nich stara się, aby wybranka o nich nie zapomniała.

Można wyróżnić kilka typowych zachowań mężczyzny zauroczonego kobietą lub zakochanego:

 • wypina klatkę piersiową i prostuje się, co ma wskazywać na męską postawę,
 • ma rumieńce na twarzy,
 • uśmiecha się,
 • prawi komplementy,
 • stara się zwrócić na siebie uwagę, mówi głośno, śmieje się, żartuje lub wręcz przeciwnie: obniża głos, szepcze do ucha kobiety, zbliża się do niej,
 • synchronizuje gesty, na przykład podnosząc do ust kieliszek z winem w tym samym momencie co kobieta,
 • troszczy się o kobietę – na przykład pyta ją, czy nie jest jej zimno, czy czegoś potrzebuje,
 • stara się zaimponować kobiecie, obronić ją,
 • chętnie pomaga,
 • przynosi drobne prezenty,
 • wykonuje drobne gesty, takie jak odwiezienie kobiety do domu, zamówienie dodatkowego deseru, trzymanie parasola nad kobietą, otwieranie jej drzwi,
 • dba o swój wygląd zewnętrzny,
 • bywa rozkojarzony i roztargniony.

Jak poznać, że mu się podobam: kontakt wzrokowy

Jednym z sygnałów, na który powinnaś być wyczulona, jest kontakt wzrokowy. Ludwika Godlewska, powieściopisarka z okresu pozytywizmu, pisała: "Miłość wchodzi mężczyźnie przez oczy, a kobiecie przez uszy". To stwierdzenie sprzed ponad stu lat można uznać za wciąż aktualne. Kontakt wzrokowy ma dla mężczyzn ogromne znaczenie, nie bez powodu uważa się ich za wzrokowców. Należy jednak pamiętać, że bardzo wiele zależy tu od konkretnego mężczyzny i jego charakteru. Faceci, którzy są nieśmiali, rzucają ukradkowe spojrzenia i odwracają wzrok, gdy kobieta na nich patrzy. Odważni mężczyźni z kolei wpatrują się w oczy kobiety, nie spuszczając wzroku. Dodatkowo, mężczyźni mogą patrzeć kobiecie na dekolt, szyję lub na pośladki, gdy przepuszczają kobietę w drzwiach. Tego typu spojrzenia dają zdecydowaną odpowiedź na pytanie "jak poznać, że mu się podobam?", czasem jednak mogą wskazywać bardziej na zainteresowanie erotyczne niż chęć stałego związku. Pamiętaj, że oczy są zwierciadłem duszy, dlatego możemy wyczytać z nich sporo informacji. Kontakt wzrokowy także z twojej strony odgrywa ogromną rolę. Chcąc zdobyć zainteresowanie mężczyzny, zachęcaj go spojrzeniem spod przymkniętych powiek lub popatrz prosto w jego oczy.

Jak poznać, że mu się podobam: mężczyzna lubi konkrety

Mężczyźni zwykle uważani są za konkretnych i mówiących o wszystkim wprost. Jeśli kobieta im się spodoba, raczej tego nie ukrywają. Zwykle mówią lub piszą wprost: "bardzo mi się podobasz", albo bardziej ogólnie: "czy umówimy się w piątek wieczorem?". Zdarzają się jednak mężczyźni nieśmiali. W przypadku tej grupy może się zdarzyć, że mężczyzna wysyła jedynie subtelne sygnały zainteresowania. Jeżeli mężczyzna też ci się podoba, możesz wyjść z inicjatywą lub po prostu poczekać na jego krok. Młodsi chłopcy, w wieku szkolnym, zamiast powiedzieć, co czują, wolą zaczepiać dziewczynę na korytarzu. Rzeczywiście, zasada "kto się czubi, ten się lubi" często się sprawdza w sytuacjach z okresu nastoletniego. Jednak między dorosłymi dużo większe znaczenie mają konkretne informacje. W relacji damsko-męskiej nie powinno być niedookreśleń. Musisz wiedzieć, w jakim sensie mu się podobasz: czy chodzi o stały związek, czy o seks, czy też o przyjaźń, z której w przyszłości może wyniknąć coś więcej. Tak naprawdę najważniejsze są pytania i szczere odpowiedzi.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Co nam daje flirtowanie? Anna Oberc, Michał Kurek i psycholog Marzena Mawricz dyskutują

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Brand X

Pozostałe wiadomości