Styl życia

Sufit podwieszany w kuchni i salonie – konstrukcja krok po kroku

Styl życia

Autor:
Adrian
Adamczyk
Sufit podwieszany - jak wykonać?
ExperienceInteriors/Getty ImagesSufit podwieszany

Podwieszany sufit to obniżenie stropu z wykorzystaniem płyt gipsowo-kartonowych opartych na stalowej konstrukcji. Dzięki niemu możliwe jest uzyskanie ciekawych aranżacji w salonie czy łazience. Montując sufit podwieszany, stelaż i inne mocowania należy umieścić na miejscu solidnie i zgodnie z zaleceniami specjalistów – najważniejsze przy tego typu instalacjach jest bezpieczeństwo.

Sufit podwieszany w kuchni pozwoli na sprytne ukrycie elementów instalacyjnych oraz montaż oświetlenia LED, które stworzy niepowtarzalny klimat. Warto jednak pamiętać o zastosowaniu odpowiednich materiałów, odpornych na wilgoć i wysokie temperatury. Sufit podwieszany w salonie to dekoracyjne rozwiązanie, które od razu dodaje wnętrzu charakteru i podnosi jego walory estetyczne.

Sufit podwieszany – konstrukcja jednopoziomowa

Jeśli chcemy efektownie obniżyć strop w wybranym pomieszczeniu, najpierw musimy zdecydować się na typ montażu – jednopoziomowy lub dwupoziomowy, a także krzyżowy lub pojedynczy. Aby uzyskać bezpieczny sufit podwieszany, stelaż ma ogromne znaczenie. Potrzebne są stalowe elementy konstrukcyjne, przykręcone za pomocą specjalnych kołków rozporowych – nie nadają się te z plastikowymi osłonami. Montując sufit podwieszany, profile CD wykonane ze stali należy przykręcić do ścian wzdłuż linii wyznaczonych przy pomocy poziomicy. Następnie w równych odstępach (co 100 cm) mocuje się do nich profile główne, a do tych w odległości od 70 do 90 cm od siebie przymocowuje się wieszaki. Kiedy mocujemy sufit podwieszany krzyżowy jednopoziomowy, należy w równych odstępach umieścić także profile poprzeczne. Teraz czas na poziomowanie oraz montaż płyt gipsowo-kartonowych. Aby to zrobić, potrzebne są wkręty FN umieszczane w odległości ok. 15 cm. Kolejnym krokiem powinno być spoinowanie, naniesienie gładzi i wykończenie. Tak wygląda podstawowy schemat konstrukcji, jednak jeśli chcemy stworzyć sufit podwieszany dwupoziomowy krok po kroku, warto zgłębić szczegóły tej techniki na specjalistycznych portalach.

Zobacz wideo: HGTV: Renowacja starej toaletki

HGTV: Renowacja starej toaletki
HGTV: Renowacja starej toaletki
HGTV

Jak zrobić sufit podwieszany kasetonowy?

Nieco inną technikę należy wybrać podczas montażu na suficie kasetonów, które znajdują zastosowanie szczególnie w lokalach użytkowych. Chcesz osiągnąć efekt, jaki daje kasetonowy sufit podwieszany – jak zrobić to poprawnie? Schemat jest podobny jak w przypadku sufitu z płyt gipsowo-kartonowych. Trzeba jednak zwrócić uwagę na dokładne rozplanowanie kasetonów i stworzenie symetrycznego stelaża, do którego poszczególne elementy będą pasować. Zazwyczaj są to kwadraty o wymiarach 60x60 cm, które należy wstawić w gotową siatkę profili. Tego typu sufit podwieszany jednopoziomowy krok po kroku można zdemontować, ponieważ kasetony zazwyczaj nie są przykręcane, a jedynie wsuwane bocznymi rowkami w bok profilu.

Oświetlony sufit podwieszany – krok po kroku

Obniżenie stropu wykonuje się często właśnie po to, by zamocować na nim diody LED, które gwarantują subtelne rozjaśnienie pomieszczenia. Projektując sufit podwieszany, oświetlenie należy zaplanować jak najwcześniej i zadbać o odpowiednie rozmieszczenie instalacji elektrycznej. Lampki punktowe mogą być wbudowane w powierzchnię płyt gipsowych. Jednak jak zrobić sufit podwieszany z oświetleniem LED znajdującym się nad płytą lub opaską dekoracyjną montowaną po obrysie pomieszczenia? Po wykonaniu stelaża należy przykleić taśmę z diodami, pamiętając o montażu zasilacza. Taki sufit podwieszany z LED-ami należy jeszcze wzbogacić o maskownicę z regipsów montowaną do krawędzi płyty. Następnie czas na dokładne wykończenie całości.

Ile kosztuje sufit podwieszany w sypialni, salonie i przedpokoju?

Szacowany koszt wykonania efektownego stropu z podwieszeniem to około 90 zł/m2 – usługa obejmuje zarówno materiały, jak i robociznę. Tak więc jeśli chcemy zdecydować się na sufit podwieszany, salon o powierzchni 30 m2 pochłonie około 2700 zł. Ceny mogą jednak wahać się w zależności od regionu oraz wzrastać w zależności od stopnia zaawansowania projektu (np. w przypadku konstrukcji dwupoziomowej) i zastosowanych materiałów. Specjalista przeprowadzi dokładną wycenę, a także doradzi, jak wykonać sufit podwieszany na poddaszu czy w innym nietypowym miejscu.

Obniżenie stropu świetnie sprawdzi się w kamienicach i apartamentach, a więc wszędzie tam, gdzie mamy do dyspozycji większą niż standardowa wysokość ścian. W jakich pomieszczeniach warto zamontować sufit podwieszany? Przedpokój, salon i sypialnia to najlepszy wybór, choć konstrukcję da się zamocować również w nietypowych miejscach.

Sufit podwieszany – łazienka i kuchnia

W pomieszczeniach, w których z założenia panują trudne warunki, na przykład wilgoć i ciepło, również da się zamontować sufit podwieszany. Kuchnia może zyskać na takim zabiegu, szczególnie jeśli znajdują się w niej trudne do ukrycia elementy instalacji – rury i kable. Trzeba jednak pamiętać o przeznaczeniu wnętrza już na etapie wyboru materiałów. Standardowe płyty gipsowe nie będą się nadawały – trzeba wybierać te o zaimpregnowanym rdzeniu, zwykle oznaczone symbolem H2 oraz produkowane w kolorze zielonym. Aby sufit podwieszany w łazience nie uległ zniszczeniu, warto także rozważyć montaż płyt gipsowo-włóknistych o lepszej odporności na wilgoć.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: ExperienceInteriors/Getty Images

Pozostałe wiadomości