Porady

Sposób na idealnie białe pranie - wystarczy dorzucić aspirynę do prania!

Porady

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
gazeta.pl
Białe pranie w pralce

Kto z nas nie cieszy się z idealnie białego prania? Jednak uzyskanie tego koloru może być problematyczne. Nie zawsze jednak proszek do prania jest wystarczający, a wybielacz może być zbyt mocnym środkiem. Co w takiej sytuacji zrobić? Pomocna może okazać się... aspiryna! Jak?

Sposób na idealnie białe pranie

Kiedy białe ubrania zaczynają szarzeć lub żółknąć, często żaden proszek do białych kolorów nie jest w stanie pozbyć się tych przebarwień. Z kolei wybielacze mają bardzo mocne działanie, które może spowodować uszkodzenie materiału. Często więc taką odzież spisujemy już na straty, chociaż można ją jeszcze uratować. Trzeba jednak wiedzieć jak. 

Porady stylistki

Ubierz się jak gwiazda filmowa
Ubierz się jak gwiazda filmowaDzień Dobry TVN
wideo 2/3

Aspiryna jest lekiem stosowanym przy zaburzeniach krzepnięcia krwi oraz jako środek przeciwbólowy. Można ją łatwo dostać w aptekach, taka wystarczy, aby uratować zszarzałe i zżółknięte biele. Najlepiej sprawdza się jednak przy tych drugich. 

Jak działa aspiryna w pralce?

Aspiryna ma działanie wybielające oraz lekko żrące, jest często stosowana w maseczkach na trądzik oraz rozjaśniających do cery problematycznej. Podobne działanie ma na naszą odzież. Dobrze usuwa z niej zabrudzenia, ale powinno się ją stosować z rozwagą, aby nie uszkodziła prania. Jest jednak zdecydowanie mniej żrąca niż wszelkiego rodzaju wybielacze. Oprócz rozjaśnienia białego prania, pozytywnie wpłynie także na kamień w pralce. 

Jak wybielać pranie aspiryną?

Żeby wybielić swoje pranie, należy przede wszystkim wyselekcjonować odzież zgodnie z kolorami. To, co ma być wybielone - wrzucić do pralki. Do bębna wrzucić aspirynę - 4, maksymalnie 6 tabletek. Do pojemników na proszek i płyn do płukania dodać detergenty i całość nastawić na minimum 60 stopni. Prane w niższych temperaturach tabletki aspiryny mogą się nie rozpuścić. Jeśli występuje konieczność prania w chłodniejszej wodzie, można zastosować aspirynę w proszku. 

Jeśli zaś chcemy pozbyć się punktowych plam z odzieży, można przygotować pastę z aspiryny - 1 saszetka na 1-2 łyżki wody, aby uzyskać konsystencję pasty i roztwór nałożyć na plamę. Całość pozostawić na 30 minut, a następnie wypłukać w chłodnej wodzie i wyprać. Jeśli zaś nasza odzież jest wyraźnie żółta, należy rozpuścić 2 pastylki w litrze gorącej wody, włożyć do letniego już roztworu materiały i zostawić na 8 do 12 godzin. Im bardziej zabrudzona odzież, tym więcej trzeba dodać aspiryny. 

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: gazeta.pl

Źródło zdjęcia głównego: Inna Dodor/Getty Images

Pozostałe wiadomości