Styl życia

Lalki motanki, czyli słowiańskie talizmany zapewniające zdrowie i dobrobyt. "Prawdopodobnie są tak stare jak ludzkość"

Styl życia

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Reporter:
Izolda Sanetra
Lalki motanki i ich magiczna moc
Lalki motanki i ich magiczna mocDzień Dobry TVN
wideo 2/4

Lalki motanki odgrywały niebagatelną rolę w słowiańskiej kulturze ludowej, ale ich wyjątkowa moc doceniana jest także przez współczesne kobiety. Własnoręcznie zrobione kukiełki mają zapewniać dostatek, szczęście i poczucie bezpieczeństwa. W Dzień Dobry TVN przekonywała o tym Monika Dygas, która na co dzień zajmuje się motaniem niezwykłych amuletów.

Lalki motanki - własnoręcznie robione talizmany

Tradycja motania lalek związana jest z pradawnymi słowiańskimi przesądami. Niepozorne kukiełki wykonane z wybranych materiałów mają chronić przed złem i chorobami, przynosić szczęście, a nawet zapewniać dostatek i obfite plony. Wyjątkowe talizmany po dziś dzień tworzone są z dbałością o każdy detal.

Dawne obrzędy i zwyczaje

Jak żyli celebryci w XIX wieku?
Jak żyli celebryci w XIX wieku? Dzień Dobry TVN
wideo 2/3

- Do robienia lalki motanki nie wykorzystuje się igły, żeby nie skaleczyć przeznaczenia. Mota się za pomocą sznurków, tasiemek, wstążeczek, starych ubrań - wyjaśniła Monika Dygas. Dodała, że na uwagę zasługuje także nieprzeciętny wygląd amuletów.

- Lalki motanki nie posiadają twarzy. Uważa się, że gdyby lalka miała rysy twarzy, zajmowałaby się swoimi sprawami, a ma służyć człowiekowi - zauważyła ekspertka.

Lalki motanki - jak o nie dbać?

Lalka motanka nie jest zwyczajną zabawką, dlatego należy często na nią spoglądać i obdarzać szczególną opieką. Pozwala to zbliżyć się do realizacji określonych celów. Co ciekawe, kiedy nieszablonowy talizman zaczyna spełniać swoje zadanie, trzeba go zniszczyć.

- Tak naprawdę trudno jest powiedzieć, kiedy zaczęła się historia lalek motanek. Prawdopodobnie są tak stare, jak stara jest ludzkość. Wiemy na pewno, że są to słowiańskie lalki, które były wykonywane przez kobiety, dziewczęta. Nie służyły do zabawy, tylko miały cele kultowe. Miały chronić, wspierać i pomagać - zauważyła Monika Dygas, zachęcając tym samym do odkrywania tajemnic pradawnych zwyczajów.

- Wydaje mi się, że ludzie mają troszeczkę już dosyć tej nowoczesności, tej cyfryzacji. Tego wszystkiego, co jest takie do bólu racjonalne. Szukają czegoś pierwotnego, prostego, z odrobiną tajemniczości i magii, z odrobiną intuicji. Chcemy zrobić coś, co jest tylko nasze - podsumowała nauczycielka motania lalek.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Magdalena Brzezińska

Reporter: Izolda Sanetra

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości