Styl życia

Kakebo. Na czym polega japońska sztuka oszczędzania?

Styl życia

Autor:
Diana
Ryściuk
Getty Imagesrootstocks/Getty Images

Ceny towarów, usług i mediów rosną najszybciej od 20 lat, więc coraz więcej osób szuka sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy. W Japonii od dawna praktykowana jest metoda oszczędzania zwana kakebo. Na czym polega?

Metoda kakebo - co to jest?

Metoda kakebo została stworzona w 1904 roku. Opracowała ją pochodząca z rodziny samurajów, pierwsza japońska dziennikarka, Hania Motoko. Nazwa KaKeBo oznacza w dosłownym tłumaczeniu „księgę rachunkową dla budżetu domowego”.

Ideą tej metody nie jest nauka podstaw rachunkowości. Kakebo to pewnego rodzaju finansowa filozofia, która za pomocą prostych nawyków ma z czasem wykształcić w człowieku stałe, zdrowe podejście do pieniędzy, ich wydawania i oszczędzania. Jej wprowadzenie w życie ma umożliwić uporządkowanie spraw finansowych i zapewnienie sobie komfortu, który nie jest zakłócany obawą o niedobór środków do życia pod koniec miesiąca.

Wyższym celem kakebo jest szerszy komfort psychiczny, a co za tym idzie - szczęśliwsze życie. Wielu Japończyków wierzy, że osiągnięcie finansowej równowagi w oszczędzaniu i wydawaniu oraz opanowana kontrola domowego budżetu są kluczowe w osiągnięciu harmonii także w innych dziedzinach życia. Samo oszczędzanie, choć trudne, rozwija samodyscyplinę, umiejętność dobrej organizacji, planowania i opracowywania różnego typu strategii. Wypracowana kontrola finansów daje również poczucie bezpieczeństwa - zabezpiecza przed nieprzewidzianymi sytuacjami, które generują nieplanowane, choć często konieczne wydatki.

Metoda KaKeBo i jej zasady

Na przestrzeni lat system nabywania towarów i usług znacznie się zmienił. Wiele z nich nabywanych jest drogą różnego typu kredytów. W oszczędzaniu mają pomóc dodatkowe konta bankowe do tego przeznaczone, liczne aplikacje internetowe itd. Czy metoda opracowana na początku poprzedniego wieku również może być skuteczna? Wielu Japończyków (i nie tylko) przekonuje, że tak.

Jedną z podstawowych zasad japońskiej metody oszczędzania jest swego rodzaju inwentaryzacja ponoszonych kosztów. Początkowo spisywanie wszystkich, nawet najdrobniejszych wydatków, może wydawać się żmudne i bez sensu. Okazuje się jednak, że szybko wchodzi to w nawyk i dzięki temu zawsze wiadomo, na co przeznaczanych jest najwięcej pieniędzy.

Najważniejsze zasady metody KaKeBo:

  • Przed pzzystąpieniem do wprowadzenia japońskiej metody oszczędzania w życie warto odpowiedzieć sobie na 3 ważne pytania, które pomogą w dalszym procesie:
  • Oszczędzanie metodą kakebo należy zacząć zawsze na początku miesiąca i od pierwszego dnia skrupulatnie notować wszystkie dochody oraz wydatki – stałe, nieprzewidziane i wszystkie tzw. zachcianki.
  • Swój budżet należy podzielić na kategorie wydatków: dzienne, tygodniowe i miesięczne.
  • Kolejnym krokiem jest zapisanie stałych, przewidywanych miesięcznych dochodów, a także stałych wydatków. Wydatki te to np. czynsz, raty kredytu, opłaty za wynajem, rachunki za prąd, wodę, śmieci, telefon, internet, wszelkie karnety, koszty utrzymania zwierząt, paliwo czy karta miejska.
  • Pozostałe wydatki, które nie są sztywnymi i miewają rożne kwoty, warto przyporządkowywać do konkretnych kategorii: żywność, zdrowie, gospodarstwo domowe, rozrywka, inne nieprzewidziane.
  • Po odjęciu od dochodów całości wydatków otrzymuje się bilans. Prawidłowa kontrola pieniędzy zakłada, że podstawowe koszty utrzymania stanowią znaczną większość wszystkich wydatków. Jeśli chcesz odłożyć na coś pieniądze, właśnie na tym etapie należy zastanowić się, gdzie można obniżyć koszty i zaoszczędzić.
  • Zawsze najpierw należy opłacić wszystkie stałe rachunki, kolejnym krokiem są niezbędne zakupy, a z reszty zaleca się wydać jak najmniej. Każde dodatkowe pieniądze warto odkładać.
  • Po poznaniu średnich, niezbędnych wydatków należy przyjąć określoną kwotę minimalną. Treningiem sprawdzającym opanowanie tej metody jest próba sprawnego funkcjonowania za możliwie zmniejszoną kwotę i traktowanie reszty pieniędzy jako dodatkowy zarobek do pensji.
  • Kluczem do sukcesu w kakebo jest rozplanowanie wydatków oraz przychodów na cały rok. Można to zrobić np. w zeszycie lub za pomocą aplikacji na telefon czy też tablicy korkowej na ścianie. Nie tylko widać, ile zostaje, ale też ile chce się odłożyć w konkretnym miesiącu.

W kakebo nie chodzi o ciągłe odmawianie sobie wszystkiego i życie na możliwie skromnym poziomie. Narzucenie sobie ograniczeń ma pomóc uświadomić ludziom, które wydatki są rzeczywiście ważne i niezbędne do godnego życia, a które z nich są całkowicie niepotrzebne i bez problemu można się bez nich obejść. Ta metoda uczy oszczędzania pieniędzy w taki sposób, aby rezygnować z krótkotrwałych zachcianek na rzecz czegoś zdecydowanie bardziej wartościowego.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Jak zaplanować tanie zakupy?

Autor:Diana Ryściuk

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

Pozostałe wiadomości