Styl życia

Łukasz Skop na tropie świątecznej choinki. Jak wybrać idealne drzewko?

Styl życia

Małgorzata Kożuchowska o przygotowaniach do świąt
Małgorzata Kożuchowska o przygotowaniach do świątDzień Dobry TVN
wideo 2/10

Święta tuż-tuż. To najwyższy czas na zakup choinki. Ale jakie drzewko wybrać? Cięte czy w doniczce? Porad na ten temat udzielił Łukasz Skop w cyklu "Co z tego wyrośnie?". Podpowiedział też, jak dbać o rośliny w domu i co zrobić z iglakami po świętach.

Choinka - jakie drzewko wybrać?

To, czy wybierzemy drzewko cięte, czy w donicy zależy od naszych preferencji. Łukasz Skop przyznał, że obie opcje mają swoje zalety.

- Są trzy modele iglaków, które najczęściej występują w roli świątecznych choinek: to dwa gatunki świerka i jodełka - powiedział ogrodnik, Łukasz Skop.

Ekspert zdradził, że najintensywniej pachnie świerk pospolity, ale ma wadę, gdyż jego igły opadają po dwóch-trzech tygodniach, zwłaszcza jeśli jest to cięte drzewko. Świerk srebrzysty (kłujący) będzie zdobił nasze mieszkanie o tydzień dłużej, ale trzeba go ubierać w rękawiczkach, gdyż ma bardzo kłujące igły. Jodła natomiast nie gubi igieł, ale ma też swoje minusy - jest pozbawiona zapachu.

Choinka - jakie gatunki sprawdzą się na święta?

Najlepszymi choinkami ciętymi są:

  • świerk pospolity - niedrogi o pięknym zapachu,
  • świerk kłujący - nazywany srebrnym, o stożkowatym i gęstym pokroju,
  • świerk serbski - ma łukowato wygięte boczne gałęzie,
  • jodła kaukaska - najtrwalsza ze wszystkich o ciemnozielonych gęstych igłach, ma bardzo regularny pokrój.

Coraz większą popularnością cieszą się również sosny - mają one niezwykle intensywny zapach, a przy tym niecodzienny pokrój. Osoby, które chciałyby mieć oryginalną choinkę powinny zainteresować się właśnie tym gatunkiem.

Jaki typ choinki wybrać na Boże Narodzenie?

Pierwszym i bardzo popularnym rodzajem choinki jest drzewko cięte, nazywane choinką na pniu. Jest to żywa ścięta choinka. Po okresie świątecznym może trafić do kompostowni. Wybierając roślinę należy kierować się intensywnością koloru igeł i elastycznością gałązek - im zieleńsze i bardziej elastyczne, tym świeższe drzewko. Przed wstawieniem jej do domu należy ją zahartować, czyli postawić je w pomieszczeniu o temperaturze od 5 do 8 st. C. przez 48 godzin.

Są także choinki, które możemy kupić w doniczkach, które mogą nadawać się do zasadzenia w ogrodzie. Warto jednak pamiętać, że taka choinka powinna zostać zasadzona dopiero, kiedy zrobi się cieplej, aby korzenie nie zostały uszkodzone przez mróz. Taki rodzaj drzewka można traktować jak typową roślinę doniczkową.

Choinka w mieszkaniu - jak dbać o drzewka iglaste?

Ogrodnik wyjawił, że cięte drzewko może, po przyniesieniu do domu, zgubić nieco igieł. Nie należy się tym jednak martwić, bo prawdopodobnie jest to efekt mechanicznych uszkodzeń.

- Gorzej, jeśli tych igieł jest kilka garści. Oznacza to, że choinka została przesuszona i drzewko nie będzie długo zdobić naszego mieszkania - powiedział. Ekspert doradził także, aby przed ustawieniem iglaka w stojaku, przyciąć jego pień o dwa-trzy centymetry . Dlaczego warto to zrobić?

- Po odcięciu dolnej części choinka będzie mogła się solidnie napić, dłużej zachowała ładny wygląd i nie będzie tak bardzo gubiła igieł - radził Łukasz Skop i dodał, że wodę w stojaku należy uzupełniać codziennie . Uczulał, że drzewko cięte będzie potrzebowało jej nawet dwa litry dziennie.

A jak dbać o drzewka w donicach?

- Jeśli chcemy, żeby choinka zdobiła mieszkanie tylko w okresie świąt, to podlewamy ją okazjonalnie, co kilka dni i ustawiamy w dowolnym miejscu. Jeśli jednak będziemy chcieli przesadzić drzewko do ogrodu, to zostawiamy ją w mieszkaniu przez około 2-3 tygodnie, bo ciepła temperatura może spowodować, że jej pączki zaczną się rozwijać, choinka zacznie rosnąć. Jeśli tak się stanie, to przenosimy ją do chłodnego garażu, ale po świętach nie wystawiamy jej na warunki zewnętrzne - radził Łukasz Skop i dodał, że drzewko można przechować także na balkonie, jednak należy osłonić je przed mroźnym wiatrem. Wiosną roślinę będzie można posadzić w ogrodzie.

Co zrobić z choinką w doniczce po świętach?

Gdy zdecydujemy się na zakup drzewka w doniczce, to warto już teraz wiedzieć, co z nim zrobić po świętach. Iglaka powinniśmy wysadzić do ogrodu jak najszybciej - jest jednak jeden warunek. Wszystko zależy od gleby, czyli, czy jest rozmarznięta i można w niej sadzić. Jakie drzewko ma szansę się przyjąć?

- Jeśli po wyjęciu choinki z doniczki okaże się, że zamiast korzeni ma tylko krótkie kikuty to znaczy, że będzie miała trudne zadanie, aby zakorzenić się w ogrodzie. Jeśli zaś jej korzenie są długie, splatane i wiją się wokół ścianek doniczki, oznacza, że choinka przyjmie się w bardzo prosty sposób - tłumaczy Łukasz Skop.

Ogrodnik zdradził również, że gałązki drzewka, którego korzenie nie wróżą, że roślina się przyjmie, można wykorzystać do okrycia kiełkujących roślin cebulowych.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz co jeszcze warto wiedzieć o choinkach:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Autor: Jola Marat

Reporter: Łukasz Kowalski

Źródło zdjęcia głównego: ArtMarie/Getty Images

Pozostałe wiadomości