Porady

Kiedy ubierać choinkę? O czym warto pamiętać podczas jej przyozdabiania? Skąd wziął się ten zwyczaj?

Porady

Aktualizacja:
Autor:
Teofila
Siewko
Ubieranie choinki

Święta tuż tuż, a w wielu miejscach można już zobaczyć świąteczne ozdoby. Także w domach część z nas rozpoczyna bożonarodzeniowe dekorowanie. Kiedy najwcześniej można ubierać choinkę? Skąd wziął się ten zwyczaj?

Kiedy najwcześniej można ubierać choinkę?

W galeriach handlowych i miejscach wydarzeń kulturalnych już od końcówki listopada można podziwiać piękne bożonarodzeniowe dekoracje. Wiele osób we własnych domach ubiera choinkę z początkiem grudnia.

Święta

Małgorzata Kożuchowska o przygotowaniach do świąt
Małgorzata Kożuchowska o przygotowaniach do świątDzień Dobry TVN
wideo 2/10

Zgodnie z tradycją, przystrajanie choinki powinno mieć miejsce dopiero w wigilię Bożego Narodzenia, a więc 24 grudnia. Wiele osób decyduje się na ubieranie drzewka wcześniej ze względu na gorący okres świąteczny - mamy wtedy dużo obowiązków i lepiej zrobić to szybciej. Inni lubią czuć magię świąt i decydują się na ten krok wraz z początkiem grudnia. Są też tacy, którzy przyozdabiają drzewka na 6 grudnia.

Sprawdź: Kiedy zgodnie z tradycją rozbiera się choinkę i co zrobić z drzewkiem po świętach?

Kiedy zaczęto ubierać choinki?

Pierwsze choinki ubierano w Niemczech i we Francji w XVI wieku. Zwyczaj szybko zyskiwał uznanie i rozprzestrzeniał się na całą Europę. W Polsce pojawił się na przełomie XVIII i XIX wieku. Pierwsze drzewka ozdabiano orzechami i rajskimi jabłuszkami, ale także ciasteczkami. Pierwsze bombki przypominały kształtem właśnie jabłka i orzechy.

Skąd właściwie wzięła się taka tradycja? Prawdopodobnie przyczyną ozdabiania i stawiania choinek był pogański zwyczaj oddawania hołdu drzewom i wróżenia z nich. Uważano, że jodły i świerki chronią od zła znacznie skuteczniej niż święcona woda - to mogło być przyczyną niechęci kościoła do tradycji stawiania tych drzewek w domach. Kiedy tradycja ta była przyswajana przez chrześcijaństwo jodły i świerki stały się "biblijnymi drzewami wiadomości złego i dobrego".

W jakiej kolejności ubierać choinkę?

Nie ma sztywnych ani tradycyjnych zasad ubierania choinki. Stąd też możemy kierować się własnym poczuciem estetyki - dobierając ozdoby stylem lub kolorem. Ważne jednak, aby dać jej z początku rozprostować się w naszym domu - zwłaszcza jeśli mamy żywe drzewko. Warto, aby odstało 8 godzin przed ubieraniem go. Następnie możemy rozpocząć dekorację. Według niektórych szkół warto zaczynać od światełek i łańcuchów, które będą znajdować się w głębszych warstwach choinki. Następnie zakłada się bombki i kolejne warstwy - zewnętrzne łańcuchy. W ten sposób może nam być łatwiej udekorować drzewko.

Mało rozłożyste gałązki można ozdobić cięższymi dodatkami, aby się ładnie rozłożyły. Estetycznie będą wyglądały małe i drobne ozdoby u góry drzewka, a ciężkie niżej. Nie zapominajmy również o czubku choinki, na którym najczęściej umieszcza się gwiazdę, anioła lub inne przykuwające uwagę ozdoby.

Sprawdź, Co zrobić, żeby choinka nie gubiła igieł? Mamy sposób, aby Twoje drzewko doczekało nawet Sylwestra!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło zdjęcia głównego: Jose Martinez Calderon/Getty Images

Pozostałe wiadomości