Dom

Bombki na naszych choinkach. Jakie mają znaczenie i co symbolizują?

Dom

Czym byłaby choinka bez bombek? To nieodłączna ozdoba, która pojawia się co roku w każdym domu. Co oznaczają kształty szklanych świecidełek? Wyjaśniła to Izabela Brymerska z Muzeum Bobek w Miliczu.

Co symbolizuje kształt bombki?

W sklepach znajdziemy wiele ciekawych kształtów i kolorów bombek. Czy mają one jakieś głębsze przesłanie? Jak wyjaśniła Izabela Brymerska, kulisty kształt bombki symbolizuje ciągłość i trwałość życia ludzkiego.

W przeszłości popularne były także bombki z oczkiem w środku, zwanym reflektorem lub okiem wiedźmy. Bombki te mają na celu odstraszać złe duchy. Inną praktyką było wieszanie na gałązkach prawdziwych cukierków, które później zastąpił szklane bombki, o tym samym kształcie. Na choinkach często pojawiają się też ozdoby imitujące jedzenie. Najpopularniejsze są grzybki, rybki czy pierniczki.

Wszelkiego rodzaju owoce i warzywa to są bombki, które mają przypominać nam o Wigilii i o tym, że potraw z lasów, pół i łąk nie może zabraknąć na naszym wigilijnym stole.

- dodała pani Izabela.

Bombki na szczęście

Powszechnie uważa się, że bombki w kształcie kominiarza, Mikołaja czy serca przynoszą szczęście. Wszelkiego rodzaju skrzaty są strażnikami domowego ogniska.

Jabłko jest symbolem urody, dostatku, urodzaju, ale tez ma nam przypominać o naszym grzechu pierworodnym i tym, żebyśmy się strzegli cały rok popełniania innych grzechów.

- wytłumaczyła pani Izabela.

Kolor bombek – jakie ma znaczenie?

Najbardziej popularnym kolorem, który gości na choince jest czerwień . Wynika to z pierwszych tradycji i ozdób, jakie wieszano dawniej na drzewkach.

To jest kolor dostojeństwa i urodzaju. Kolor zielony symbolizuje życie wieczne. Kolor złoty to jasność, bogactwo, a także zwycięstwo dobra nad złem, kolor biały i srebrny nawiązują do zimowej pory roku, ale to też jest prawda, niewinność.

- podsumowała pani Izabela.

Zobacz też:

Autor: Nastazja Bloch

Pozostałe wiadomości