Finanse i Praca

Inflacja nie zwalnia. Jak skutecznie poprosić o podwyżkę?

Finanse i Praca

Autor:
Nastazja
Bloch
Jak rozmawiać o podwyżce?
Jak rozmawiać o podwyżce?Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Inflacja coraz bardziej daje się we znaki, a my odczuwamy, że w portfelach robi się pusto. Choć rząd zadecydował o wzroście płacy minimalnej o 210 zł i tak zastanawiamy się nad tym, by poprosić pracodawcę o podwyżkę. Jak to zrobić skutecznie? O tym opowiedział w Dzień Dobry TVN Adam Dębowski, terapeuta i psycholog biznesu.

Rekordowa inflacja w Polsce

Według danych GUS, inflacja w Polsce w listopadzie 2021 r. wyniosła 7,8%, czyli w stosunku do listopada 2020 r. o tyle wzrosły ceny. Jest to najwyższy poziom inflacji w ciągu ostatnich 20 lat. Szacuje się, że średnioroczna inflacja w 2022 r. wyniesie 7,6%.

Co robić, aby nie wyliczać pod koniec miesiąca drobnych na ostatnie zakupy? Rozwiązaniem może okazać się prośba pracodawcy o podwyżkę. Kiedy to zrobić? Zdaniem Adama Dębowskiego, terapeuty i psychologa biznesu, należy to wyczuć i być dobrym obserwatorem. W każdej firmie panuje inny system dotyczący terminów. Warto jednak już na początku kariery zawodowej dowiedzieć się od szefa, jak często możliwa jest podwyżka i od czego ona zależy.

Jak przyznał specjalista, inflacja stała się obecnie bardzo twardym argumentem pracowników.

Najwyższa inflacja od 20 lat Ekonomiści o najwyższej inflacji w Polsce od 20 lat

- Oficjalnie ponad 50% pracowników zaczęło już wstępnie rozmawiać ze swoimi szefami, o tym, żeby mieć podwyżki od stycznia. Od kilku lat mamy rynek pracownika. To pracownicy rządzą – zaznaczył gość Dzień Dobry TVN.

Jak przygotować się do rozmowy o podwyżce?

Rozmowy o podwyżce bywają stresujące i potrafią peszyć. Grunt to odpowiednie przygotowanie. Przed podjęciem tematu należy uświadomić sobie: czego dokonaliśmy w firmie do tej pory, jakie sukcesy osiągnęliśmy, czego się nauczyliśmy, co chcemy dalej wnieść w kolejnych latach. Co więcej, taką rozmowę warto przećwiczyć z kimś z rodziny czy z przyjacielem. W przypadku wyższych stanowisk i rozmów z dyrektorami czy zarządem czasami warto wynająć zewnętrznego konsultanta, z którym to przetrenujemy. Ponadto nie możemy pokazać naszemu rozmówcy, że się stresujemy. Zatem istotna będzie tu praca z oddechem i opanowanie myśli, które nas nakręcają.

Musimy też wybadać, jaka jest sytuacja między nami a szefem. Jeśli jest partnerska, to jest naturalny temat, możemy się spotkać i rozmawiać o kwestiach finansowych. Jeśli mamy partnerskie podejście uprzedzamy, o czym chcemy rozmawiać. Jeśli mamy szefa zdystansowanego to czasami zaskoczenie może być dobrą opcją. Można też popytać kolegów i koleżanek, jak rozmawiać. 

Podczas rozmowy musimy jasno i przejrzyście uzasadnić, co dajemy firmie i dlaczego zasługujemy na docenienie. Niewykluczone jednak, że szef będzie zbijać nas z tropu, podając kontrargumenty, np. "nie teraz", "nie mamy pieniędzy na podwyżki" czy "są inni na Twoje miejsce". W takim wypadku warto dociekać dalej: "rozumiem, a kiedy będzie dobry czas?", "co musiałbym zrobić, zarobić dla firmy, aby podwyżka była możliwa?", "czego potrzebuję się nauczyć, aby być wart więcej?".

- Jest taki paradoks w firmach, że pracownik uważa, że należy mu się podwyżka za to, co zrobił, a pracodawca chciałby dać podwyżkę za to, co pracownik osiągnie. Tu występuje konflikt interesów - tłumaczył psycholog biznesu.

Jeśli nie uda się wywalczyć podwyżki za pierwszym razem, należy zebrać argumenty z rozmowy, aby wyjść z wnioskami, które pozwolą stworzyć plan działań.

Polacy i ich zarobki

Polscy pracodawcy a podwyżki - jak wyglądamy na tle innych państw? Jeśli chodzi o Europę, zarabiamy 1/3 tego, co bogate kraje. Średnia polska pensja to 26 proc. niemieckiej i 38 proc. francuskiej. Od rekordzistów unijnych, czyli Luksemburczyków, zarabiamy aż pięciokrotnie mniej. 

Zobacz także:

Autor:Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: Justyna Rojek/East New

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości