Poszukiwane newsy

Wielkie kłamstwo Putina. "Machina propagandowa pierze Rosjanom mózgi"

Poszukiwane newsy

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Jak Putin "ogłupia" własny naród?
Jak Putin "ogłupia" własny naród?Dzień Dobry TVN
wideo 2/2

Około 58 proc. Rosjan aprobuje inwazję na Ukrainę, podczas gdy tylko 23 proc. jest jej przeciwnych. Tak wynika z sondażu opublikowanego przez "Washington Post". Co obywatele Rosji wiedzą na temat wojny? Jak prezydent Władimir Putin manipuluje społeczeństwem? O tym w Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z prof. Agnieszką Legucką z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Jak Rosja "wychowuje" swoich obywateli?

"W Ukrainie nie ma wojny, lecz prowadzona jest operacja specjalna" - taką narrację przybrała część obywateli Rosji.

- Trudno jest określić, co myślą Rosjanie. Tych niezależnych badań socjologicznych (na terenie Rosji - przyp. red.) wciąż nie ma. Jeden z ośrodków mówi, że w lutym poparcie dla Władimira Putina sięgało 71 proc. To poparcie wzrosło od stycznia o kilkanaście procent, co pokazuje, że rzeczywiście Rosjanie ufają Władimirowi Putinowi i jego operacji w Donbasie. Warto podkreślić, że to, co machina propagandowa Rosji robi, to pierze Rosjanom mózgi. Pokazuje, że jest to operacja obronna dla obywateli Rosji. (...) Miała ona uprzedzić atak Zachodu na Rosję - tłumaczyła prof. Agnieszka Legucka, analityczka ds. Rosji.

Jak zaznaczyła nasza rozmówczyni, propaganda rosyjska nasycana jest od kilku lat. - Prowadzona jest przemiana z modernizacji na militaryzację. Ona jest od najmłodszych lat - od przedszkola poprzez wszystkie festyny. (...) Dzieciaki po prostu są z bronią w ręku robią różne zabawy przy okazji świąt - zauważyła w Dzień Dobry TVN.

Przypomnijmy, że wychowanie patriotyczne Rosja ma wpisane we krwi. Nic więc dziwnego, że Putin nie traci poparcia i nadal jest kochany przez swój naród.

Jak Putin "ogłupia" własny naród?

Zdaniem prof. Agnieszka Leguckiej, Rosjanie uważają siebie za pokojowych obywateli. - Oni nie chcą wojny, ale gdyby zapytać Rosjanina: "Czy chce zwycięstwa?", to zawsze chce zwycięstwa. To, co teraz się dzieje, to nie jest gloryfikacja wojny, a zwycięstwa. Gloryfikacja wielkiego państwa - wyjaśniła specjalistka.

Ponadto przywódcy w Rosji są celebrowani. Kiedy próbuje się pokazywać obywatelom tego kraju dramatyczne obrazki z miast Ukrainy, to oni odwracają głowy. - Oni mówią, że to się nie dzieje. Putin zdecydował. W związku, z czym miał rację. Następuje reakcja obronna. (...) Dodatkowo armia w Rosji ma bardzo duże poparcie społeczne, duże zaufanie. (...) Teraz będzie kult, że trzeba trzymać się swoich żołnierzy, stworzyć nowych bohaterów, stanąć za nimi - przyznała analityczka ds. Rosji.

Czy matki Rosjan są w stanie zatrzymać inwazję? Co z sankcjami? Posłuchaj całej rozmowy z prof. Agnieszką Legucką w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości