Fundacja Happy Kids sprowadza do Polski dzieci z Ukrainy. "Teraz pora, żeby ratować ich losy"

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Dzieci z ukraińskich domów dziecka w Polsce
Dzieci z ukraińskich domów dziecka w PolsceDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Rosyjska inwazja na Ukrainę uderzyła przede wszystkim w dzieci. Wiele z nich straciło rodziców oraz bezpieczny dach nad głową. Maluchami, które nagle zostały bez opieki, zajęła się Fundacja Happy Kids. Dzięki jej staraniom dzieci udaje się sprowadzić do Polski, gdzie dostają niezbędną pomoc. Jak to wygląda w praktyce? O tym w Dzień Dobry TVN opowiadali Aleksander Kartasiński, prezes Fundacji Happy Kids oraz Magdalena Boczarska, aktorka, która wspiera działania organizacji.

Fundacja Happy Kids niesie pomoc dzieciom z Ukrainy

Fundacji Happy Kids sprowadza do Polski dzieci z ukraińskich domów dziecka. Warto dodać, że w Polsce nie funkcjonują już one w formie dużych placówek, natomiast w Ukrainie - tak. - Myśmy zapomnieli o tych dużych domach,[...], one zaczęły znikać w Polsce, ale po stronie Ukraińskiej jest ich bardzo dużo. Widząc ten problem, od razu poprosiliśmy o pomoc wszystkich, którzy mogli się przyłączyć, po to, żeby jak najszybciej rozpocząć proces ewakuacyjny tych dzieci - mówił Aleksander Kartasiński, prezes Fundacji Happy Kids.

Nasz rozmówca dodał, że pod opiekę fundacji trafiły m.in. dzieci pochodzące z Chersonia, Krematorska, Doniecka. - To bardzo często tragiczne historie, tragiczne losy, wielodniowe pobyty w schronach. To były tragiczne chwili w życiu tych dzieci, które już wcześniej doświadczyły tragedii. One trafiły do domów dziecka nie dlatego, że chciały, tylko dlatego, że doświadczały przemocy w rodzinach biologicznych - dodał.

Do tej pory fundacja wydostała z Ukrainy 1500 dzieci razem z opiekunami. Obecnie przebywają w dziesięciu ośrodkach. Najmłodsze z uratowanych dzieci miało zaledwie 7 dni.

Magdalena Boczarska wspiera Fundację Happy Kids

- Mam za sobą kontekst granicy białoruskiej. To był pierwszy moment, kiedy zetknęłam się ze ścianą, [...] miałam takie poczucie, że bycie osobą publiczną to jest jakiś przywilej i że muszę to jakoś wykorzystać. Jak zobaczyłam zupełnym przypadkiem malutką fundację, zadzwoniłam do nich i okazało się, że nie mają właściwie wsparcia, nigdy nie mieli ambasadora, że działają zupełnie sami, dzięki darczyńcom. I zupełnym przypadkiem dowiedziałam się, że taki telefon wykonał też Piotrek Adamczyk. Od razu do niego zadzwoniłam i w ciągu dwóch dni powstał spot - mówiła aktorka.

Spot ma przybliżyć to, czym zajmuje się fundacja i zachęcić do wspierania jej działań. - Jesteśmy tutaj po to, żeby powiedzieć Państwu, że mały może więcej, jeżeli stanie za nim wielu i dzięki Państwa pomocy ci ludzie mają szansę czynić dobro - dodała. - My ewakuując dzieci, ratowaliśmy ich życie, teraz pora, żeby ratować ich losy - mówił Aleksander Kartasiński.

Jak wesprzeć Fundację Happy Kids?

Osoby, które nie wypełniły jeszcze PIT-ów, zachęcamy do przekazywania 1% KRS0000133286. Termin upływa 2 maja. Znaczna część ewakuowanych dzieci cierpi nie tylko z powodu urazów psychicznych, ale też niepełnosprawności fizycznych i intelektualnych. Nasze ciągłe wsparcie, czy to w postaci aparatu słuchowego, specjalistycznej terapii, korepetytora języka polskiego albo po prostu nowego łóżka, nie byłoby możliwe bez pomocy darczyńców.

Wszystkie informacje o możliwych formach wsparcia (w tym prowadzonych zbiórkach) znajdą Państwo na: https://www.happykids.org.pl/ukraina-pomoc-dla-dzieci/.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości