Żurek i barszcz biały - czym się różnią te wielkanocne zupy?

Autor:
Diana
Ryściuk
Odchudzamy potrawy na Wielkanoc
Odchudzamy potrawy na Wielkanoc Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Nieodłącznym elementem świąt wielkanocnych w Polsce są typowe dla tego okresu, tradycyjne potrawy. A wśród nich dwie zupy, które pojawiają się na stołach w zależności od regionalnych czy rodzinnych przyzwyczajeń. Żurek i barszcz biały - czym właściwie się różnią?

Żurek i barszcz biały - różnice

Po pierwsze - rodzaj użytej mąki, od której bardzo wiele zależy m.in. gęstość i intensywność smaku. Do żurku potrzebna jest mąka żytnia, a właściwie powstały na jej bazie zakwas. Z kolei do barszczu używa się mąki pszennej. W efekcie żurek jest bardziej wyrazisty, lekko kwaśny w smaku. Barszcz biały z kolei jest nieco delikatniejszy, lżejszy, a na jego smak wpływa również obecność śmietany. Są też takie wersje barszczu, w których w ogóle nie dodaje się mąki.

Po drugie - wywar i dodatki. Sam wywar do tych zup również często się różni. Ten na żurek zwykle zawiera więcej mięsa, kiełbasy, co powoduje, że jest ciemniejszy i bardziej kaloryczny. Wywar na barszcz biały najczęściej ma formę bulionu, który zawiera wiele warzyw. Jeśli chodzi o dodatki do gotowej już wielkanocnej zupy, bardzo często jest analogicznie, ale tak naprawdę dużo zależy od osobistych preferencji.

Barszcz biały, żurek, zakwas - przepisy i porady

Nasza kuchnia pełna jest wszelkich przepisów i wskazówek, w tym również tych wielkanocnych. Poniżej kilka wybranych, które z pewnością pomogą w przygotowaniu pysznej wielkanocnej zupy.

Autor:Diana Ryściuk

Źródło zdjęcia głównego: Darius Dzinnik/Getty Images