Przepisy kulinarne

Specjalistka od dań, których nie da się zepsuć. "Nie musisz stać godzinami i mieszać"

Przepisy kulinarne

Autor:
Sabina
Zięba
Reporter:
Anna Senkara
Rukmini Iyer - upiecz to!
Rukmini Iyer - upiecz to!Dzień Dobry TVN
wideo 2/13

Niewiele osób ma czas i ochotę gotować obiad każdego dnia. Zamiast stać nad garnkami, często stołujemy się w restauracjach typu fast food. Rukmini Iyer udowadnia jednak, że można w bardzo prosty sposób wykonywać smaczne dania w domu, nie poświęcając na to wiele energii.

Kim jest Rukmini Iyer?

Rukmini Iyer pracowała jako prawniczka. Gdy wracała do domu z biura, poświęcała wieczory na gotowanie wyszukanych dań. W końcu doszła do wniosku, że pichcenie sprawia jej najwięcej radości. Rzuciła więc swoją pracę i zajęła się stylizacją jedzenia.

- Ta praca polega na tym, że idziesz na sesję, masz operatora kamery i przygotowujesz każde danie pod zdjęcia. To trochę jak bycie kucharzem, ale musisz wiedzieć, jak to będzie wyglądać okiem kamery - wyznała Rukmini Iyer w rozmowie z Dzień Dobry TVN.

Seria Roasting Tin

Później Rukmini wpadła na pomysł, by stworzyć serię pt. "Roasting Tin". Stwierdziła, że przyrządzanie wielu dań zabiera dużo czasu. Chciała pokazać ludziom, że w szybki i łatwy sposób można przyrządzić wyszukane i smaczne potrawy w jednym naczyniu. Sprzedała ponad milion książek kucharskich na całym świecie i dzięki nim zdobyła wielką popularność. Jak sama mówi - są to "porażkoodporne dania", których nie da się zepsuć. W Polsce właśnie ukazała się jej książka pt. "Upiecz to".

- Tu chodzi o prostotę. Wsadzasz wszystkie składniki do jednej formy, a formę do piekarnika i możesz robić, co chcesz - pobawić się z dzieckiem albo wziąć kąpiel. Obiad sam się o siebie zatroszczy. Nie musisz stać godzinami i mieszać - wyjaśniła Rukmini Iyer w naszym programie.

Zobacz także:

Reporter: Anna Senkara

Autor:Sabina Zięba

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości