Podróże

Podróż do Księstwa Monako - zwiedzanie, atrakcje i zabytki

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Sylvain Sonnet/Getty ImagesMonako

Zwiedzanie Księstwa Monako to doskonały pomysł nawet na jednodniową wyprawę. Pomimo jego niewielkich rozmiarów, odwiedzający mogą liczyć na ciekawe atrakcje turystyczne. Na zobaczenie tych najciekawszych wystarczą około 4 godzin.

Wybierając się do Księstwa Monako na cały dzień, można jednak pozwolić sobie na chwilę odpoczynku w najpiękniejszych zakątkach tego miejsca. Jakie są największe atrakcje Księstwa Monako i które zabytki warto zobaczyć?

Księstwo Monako - stolica, położenie, powierzchnia i waluta, czyli podstawowe informacje

Państwo Monako jest jednym z najmniejszych w Europie, a nawet na świecie, jego powierzchnia liczy bowiem zaledwie 202 ha. Położone jest ono nad Morzem Śródziemnym, a jego stolica również nosi nazwę Monako. Całe księstwo składa się z zaledwie 4 dzielnic, spośród których najbardziej znane jest Monte Carlo, stanowiące centrum rozrywkowo-ekonomiczne tego kraju.

Obowiązującą tam walutą jest euro. Warto też zwrócić uwagę na ceny. Nawet za skromny posiłek można tam zapłacić kilkakrotnie większą kwotę, niż w sąsiadującej z nim Francji. Również tamtejsze hotele należą do jednych z najdroższych, dlatego właśnie turyści często decydują się na zaledwie jednodniową wycieczkę po Księstwie Monako.

Monako - ciekawostki

Monako słynie nie tylko ze swoich niewielkich rozmiarów i wysokich cen. Jest ono często również określane rajem podatkowym. Podatki w Monako są bowiem znacznie niższe, niż w innych krajach, a podatek dochodowy w ogóle nie jest pobierany od obywateli czy rezydentów. Z tego właśnie względu kraj ten cieszy się ogromną popularnością szczególnie wśród osób o bardzo wysokich dochodach.

Wizja niskich sum pobieranych od obywateli przez państwo brzmi niezwykle kusząco, jednak potencjalni rezydenci Monako muszą spełnić szereg warunków. Kraj wymaga między innymi, aby wpłacić na konto tamtejszego banku co najmniej 500 tys. euro, zostać poleconym przez trzech rezydentów księstwa oraz kupić nieruchomość w tym kraju, przy czym ich ceny są jednymi z najwyższych na świecie i nawet za średniej wielkości mieszkanie można tam zapłacić kilka milionów euro.

Rezydentura jest więc przywilejem najbogatszych z całego świata. Nie brakuje tam również Polaków, udało się to osiągnąć m.in. Robertowi Kubicy. Takie surowe zasady, szczególnie co do statusu materialnego, mają odzwierciedlenie również w statystykach. Choć księstwo liczy zaledwie ok. 30 tys. mieszkańców, występuje tam najwyższy wskaźnik milionerów na metr kwadratowy. Widać to nawet na ulicach, gdzie nad samochodami zwykłych marek wyraźnie dominują te luksusowe.

Muzeum Oceanograficzne w Monako i inne atrakcje - co warto zobaczyć?

Najczęściej podczas zwiedzania Monako turyści kierują się przede wszystkim do dzielnicy Monte Carlo. Ciekawe miejsca w tej części kraju to m.in. innymi Stare Miasto i budynek opery. Znajduje się tam również luksusowa plaża i taras widokowy, który ze względu na to, gdzie jest położone Monako, oferuje m.in. niezwykłe widoki na port i Lazurowe Wybrzeże. Niektórzy z pewnością będą również chcieli odwiedzić jedno z najsłynniejszych miejsc, a więc kasyno w Monako, które istnieje od 1863 roku. Niedaleko Starego Miasta znajduje się także Pałac Książęcy w Monako, oficjalna siedziba rodziny książęcej, która przez kilka miesięcy w roku dostępna jest dla zwiedzających.

Poza ciekawymi zabytkami w Monako, warto poświęcić nieco czasu na inne atrakcje oraz interesujące miejsca. Fani piłki nożnej będą zachwyceni Promenadą Mistrzów (Promenade des Champions), gromadzącą odciski stóp najlepszych i najbardziej znanych piłkarzy świata. Do ciekawych, szczególnie dla fanów sportu, atrakcji Monako, można zaliczyć również tor F1, na którym ścigali i wciąż ścigają się najlepsi.

W księstwie istnieją również niezwykle przyjemne, malownicze miejsca, w których można odpocząć podczas zwiedzania. Te atrakcje turystyczne Monako to np. przepiękne ogrody, w tym Boulingrins czy Ogród Japoński. Nie można też przegapić odwiedzin w Muzeum Oceanograficznym księstwa. Mieszczące się w jego podziemiach akwarium z ponad 6 tysiącami ryb to coś, co zdecydowanie warto zobaczyć w Monako.

Monako - temperatura i dojazd

Poza ustaleniem, co zwiedzić w Monako podczas wycieczki, warto zaplanować również czas i sposób dotarcia na miejsce. Latem niekiedy można trafić tam na falę upałów, dlatego jest to dobra pora na zwiedzanie księstwa jedynie dla prawdziwych miłośników takiej aury. Lepszym wyborem może okazać się wyprawa wiosną bądź jesienią.

Wizyta w Monako to także przyjemny sposób na spędzenie ferii zimowych, ponieważ temperatura w tym czasie wynosi tam średnio 13 st. C. Odrobinę kłopotliwe może być za to dotarcie do tego kraju, który nie posiada własnego lotniska. Można tam jednak dotrzeć autobusem lub pociągiem z pobliskiej, bo znajdującej się w odległości zaledwie ok. 20 km, Nicei.

Księstwo Monako z pewnością zachwyci miłośników luksusowych miejsc, choć nie tylko oni będą zadowoleni z wycieczki. To miejsce zdecydowanie warto odwiedzić i spędzić tam przynajmniej kilka godzin.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Boom na wakacje we wrześniu

Boom na wakacje we wrześniu
Boom na wakacje we wrześniu
Dzień Dobry TVN

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Sylvain Sonnet/Getty Images

Pozostałe wiadomości