Podróże

Najpiękniejsze szlaki turystyczne w Polsce. Gdzie warto pójść na spacer długodystansowy?

Podróże

Autor:
Justyna
Piąsta
Najpiękniejsze trasy turystyczne w Polsce

Piesza wędrówka może się okazać niezapomnianą przygodą. Łukasz Supergan od lat przemierza polskie trasy i odkrywa ich nieznane dotąd oblicza. W Dzień Dobry TVN polecił miejsca, w które mogą wybrać się początkujący i bardziej doświadczeni podróżnicy.

Gdzie wybrać się na dłuższy spacer z rodziną?

Łukasz Supergan jest autorem książki "Szlaki Polski. 30 najpiękniejszych tras długodystansowych”, w której zachęca do podjęcia wyzwania wielodniowej wędrówki. Najpiękniejsze trasy można znaleźć na terenie całego kraju, począwszy od wybrzeża Bałtyku i pojezierzy, poprzez pas nizin centralnej Polski, aż po wyżyny, pogórza i pasma górskie na południu.

- Długie szlaki są wszędzie. Często kojarzymy wędrówki z górami, tymczasem okazuje się, że one są w każdym województwie. Każdy bez względu na to, gdzie mieszka, może znaleźć coś dla siebie, blisko swojego domu. Np. jesteśmy teraz w Warszawie, zaledwie kawałek stąd jest Puszcza Kampinoska. Najkrótszy szlak w mojej książce to jednocześnie najdłuższy szlak Puszczy Kampinoskiej, czyli 56 km. Można go pokonać w dwa dni, to coś idealnego dla zupełnie początkujących wędrowców - powiedział Łukasz Supergan.

Mówiąc o Warszawie, podróżnik poleca również 220 km trasę dookoła stolicy, którą można pokonać pieszo i komunikacją miejską, dzieląc wędrówkę na kilku bądź kilkunastokilometrowe odcinki.

Co należy zabrać na pieszą wędrówkę?

Czy osoby początkujące, mogą bez przygotowania zacząć swoją przygodę z chodzeniem na długich dystansach?

- Moim zdaniem może to zrobić każdy, nawet przy stosunkowo prostym sprzęcie, jaki większość z nas ma. Jeśli jesteśmy w stanie wyjść w sportowych butach, z lekkim plecakiem, to na takim bardziej cywilizowanym szlaku, gdzie możemy liczyć na częste zakupy czy nocleg pod dachem, właściwie niczego więcej nie potrzebujemy - zauważył podróżnik.

Zdaniem Supergana najbardziej malowniczą i ciekawą historycznie trasą jest Szlak Orlich Gniazd - Łączy wszystko to, co możemy mieć najlepszego, czyli piękne widoki, fantastyczną historię, bo wędrujemy szlakiem umocnień z okresu średniowiecznego, fantastyczną przyrodę, skały, a dodatkowo jest szlakiem stosunkowo łatwym i można go przemierzać bez namiotu, bo jesteśmy na terenie turystycznym, więc każdą noc jesteśmy w stanie spędzić pod dachem - powiedział.

Łukasz wyznał również, co daje mu chodzenie. Dla niego każda wędrówka to m.in. podróż w głąb siebie. - Chodzę dla zdrowia, dla mnie samego to powrót do najbardziej pierwotnej formy podróżowania. Samo wędrowanie może być pretekstem do poznania kraju z perspektywy pieszego, który wszystko widzi dokładniej, a także do zamknięcia się w sobie, wsłuchania w siebie, jest to coś w rodzaju medytacji - dodał.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News

Pozostałe wiadomości