Podróże

Kolonia – miasto zabytków i złotego trunku

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Co zwiedzić w Kolonii

Kolonia to jedno z największych niemieckich miast i główny ośrodek landu Nadrenia Północna-Westfalia. Atrakcje, jakie tu znajdziemy, są w dużej mierze związane z religią chrześcijańską. Najcenniejszym obiektem sakralnym jest Katedra Świętego Piotra i Najświętszej Marii Panny. Niemcy słyną z wielu cennych muzeów, częścią z nich szczyci się także Kolonia.

Miasto należy do ważnych ośrodków przemysłowych w kraju. Kolonia to nie tylko zabytki, ale również znane na całym świecie fabryki samochodów Ford, liczne browary produkujące piwo marki Kolsch i Muzeum Czekolady. Warto znaleźć wolny weekend i zaplanować wycieczkę do Nadrenii. Zatem co można zobaczyć w Kolonii?

Kolonia – zwiedzanie świątyń

Historia miasta zaczęła się już w czasach Cesarstwa Rzymskiego, co sprawia, że Kolonia należy do najstarszych ośrodków w Niemczech. Została założona przez żonę cesarza Klaudiusza i szybko zyskała status jednego z najważniejszych punktów handlowych w imperium. Rola miasta została utrzymana również w średniowieczu. Przynależność do Hanzy i powstanie uniwersytetu ugruntowało pozycję Kolonii na tle innych niemieckich ośrodków. Stan ten utrzymywał się aż do czasów wielkich odkryć geograficznych, które spowodowały zmniejszenie znaczenia ośrodka, a wręcz jego upadek. Miasto Kolonia w swojej przeszłości kilkakrotnie znajdowało się w granicach różnych państw – Francji, Prus, Niemiec. Rewolucja przemysłowa na nowo ożywiła region i przyczyniła się do jego szybkiego rozwoju. II wojna światowa przyniosła ogromne zniszczenia – w gruzach legło historyczne centrum, a odbudowa ośrodka trwała aż do lat 90. XX wieku. Rzeka w Kolonii – Ren dzieli miasto na dwie części.

Większość atrakcji zlokalizowana jest w centrum, dlatego zwiedzanie warto rozpocząć od Altstadt. Spacerując dotrzemy w kierunku najważniejszych zabytków. Kolonia jest miastem, którym szczycą się Niemcy, z uwagi na fakt, że jej ciekawe miejsca są mocno związane z kultem religijnym. Co koniecznie trzeba zobaczyć?

Katedra – to punkt obowiązkowy każdego turysty i symbol miasta. Jej historia sięga czasów starożytnych. Pożar strawił jednak ówczesne mury, a zarządcy Kolonii zdecydowali o odbudowie obiektu z uwagi na jego znaczenie dla chrześcijan. Cenną relikwię już od średniowiecza stanowiły szczątki szat Trzech Króli. Budowa nowej świątyni trwała od XIII do XIX wieku. Dziś obiekt znajduje się na liście UNESCO, ugruntowując pozycję, którą zajmuje wśród innych miast sakralnych Kolonia. Co warto zobaczyć w środku?

  • wspomniany już relikwiarz Trzech Króli – jest cenny nie tylko z uwagi na prawdopodobne szczątki królewskich szat, ale również ze względu na przepiękne zdobienia;
  • rzeźby z czasów średniowiecza – na szczególną uwagę zasługuje krucyfiks Gerona i rzeźba Madonny Mediolańskiej;
  • ołtarze – najsłynniejszy jest Ołtarz Trzech Króli, jednak we wnętrzu znajdziemy ich znacznie więcej;
  • dzwony – w sumie jest ich aż 11, zaś największą sławą cieszy się Dzwon Świętego Piotra – jeden z największych na świecie, który na dodatek wciąż bije.

Kościoły romańskie i gotyckie – jak zostało już wspomniane, w Kolonii są atrakcje związane ze średniowiecznymi obiektami sakralnymi. W pobliżu Starego Miasta warto zobaczyć m.in. Kościół św. Urszuli, św. Marcina, św. Andrzeja i św. Kuniberta. W sumie wszystkich zabytkowych świątyń jest około 20 i znajdują się w różnych częściach Kolonii.

Kolonia – co zwiedzić w dalszej kolejności?

Zabytki Kolonii to również cenne muzea. Na uwagę zasługuje Wallraf-Richartz-Museum & Fondation Corboud, w którym znajdziemy liczne przykłady średniowiecznego malarstwa oraz dzieł aż do czasów międzywojennych. Historia miasta sięgająca czasów Imperium Rzymskiego jest widoczna w zachowanych zabytkach. Zbiór obiektów tego typu znajdziemy w Muzeum Rzymsko-Germańskim. Jeśli interesuje nas klimat starożytny, warto odwiedzić jedną z najcenniejszych atrakcji archeologicznych, którą szczyci się Kolonia. Ciekawe miejsca znajdują się przy ulicy Kleine Budengasse. W Praetorium możemy podziwiać ruiny rzymskiego pałacu i zobaczyć, jak w czasach antycznych wyglądały kanały ściekowe.

Co jeszcze warto zobaczyć w Kolonii? Warto przespacerować się wzdłuż Renu, aby podziwiać piękne, kolorowe, odrestaurowane kamienice. Klimat tej okolicy zapewniają także malutkie kawiarenki znajdujące się na rogach budynków, wąskie uliczki i lokalne sklepiki. Jeśli zatrzymamy się na obiad w jednej z restauracji, koniecznie spróbujmy przysmaków kuchni regionalnej – popularne są wursty, Schweineschnitzel, czyli mięso zbliżone do polskiego schabowego czy Halve Hahn – żytnia bułka z masłem i z dużą ilością sera. Region słynie jednak przede wszystkim z produkcji piwa. Inne ciekawe miejsca w Kolonii to m.in. wspomniane już Muzeum Czekolady, ufundowane przez przedsiębiorstwo Lindt. W trakcie zwiedzania dowiemy się, jak wygląda proces produkcji, zobaczymy ziarna kakaowca, a także całą roślinę i będziemy mogli stworzyć własną, spersonalizowaną czekoladę. W miejscowej kawiarni możemy spróbować przeróżnych wypieków, a w pobliskim sklepiku zaopatrzyć się w spory zapas czekoladowych wyrobów. Atrakcje, jakie oferuje Kolonia, są niezwykle ciekawe. Szybkie i tanie połączenia lotnicze sprawiają, że liczba turystów z Polski z roku na rok jest coraz większa.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Kot podróżnik

Kot podróżnik
Kot podróżnik Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Horst Gerlach/Getty Images

Pozostałe wiadomości