Podróże

Jericoacoara – miasteczko rajskich plaż i surferów. Co warto tam zobaczyć?

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Jericoacoara, Brazylia

Jericoacoara (w skrócie Jeri) to niewielka miejscowość położona w północno-wschodniej Brazylii, tuż nad Oceanem Atlantyckim. To niezwykłe miejsce słynie głównie z przepięknych plaż, a także wspaniałej, nienaruszonej przez człowieka natury. Dlaczego warto odwiedzić Jericoacoara?

Słowo Jericoacoara pochodzi z języka tupi, występującego tradycyjnie na terenie Ameryki Południowej, i w wolnym tłumaczeniu oznacza ‘legowisko żółwi’. Już sama nazwa wskazuje na dzikość i egzotyczność tego miejsca. Dziewicza natura, gorące plaże i potęga oceanu przyciągają wielu turystów, spragnionych odpoczynku i kontaktu z przyrodą. Miejscowość nazywana jest również mekką surferów. Każdego roku setki miłośników pływania na desce przybywają do Jericoacoara w poszukiwaniu wyjątkowych fal.

Jericoacoara – mała wioska o wielkiej sławie

Przez lata Jericoacoara pozostawała niewielką wioską rybacką. Miejscowość położona z dala od większych ośrodków miejskich wydawała się zapomniana przez świat. Życie w Jeri toczyło się swoim własnym tempem, a mieszkańcy mieli niewielki kontakt z nowoczesnością. W wiosce nie było nawet prądu, nie mówiąc już o telewizji czy telefonach. Zmiana nastąpiła dopiero w 1987 roku, kiedy na łamach amerykańskiej gazety The Washington Post opublikowany został artykuł przedstawiający 10 najwspanialszych plaż świata – jedną z nich była właśnie Jericoacoara. Zestawienie to na zawsze zmieniło postrzeganie niepozornej miejscowości, a liczba przybywających do niej turystów gwałtownie wzrosła.

Zobacz wideo: Od ośmiu lat w podróży dookoła świata

Od ośmiu lat w podróży dookoła świata
Od ośmiu lat w podróży dookoła świata 8 lat w drodze, 8 paszportów, jeden człowiek. Duńczyk chce pobić rekord i odwiedzić wszystkie kraje świata. Jak trudną podróż odbywa? Źródło: Dzień Dobry TVN

Wraz z napływem przybyszów z zagranicy zaczęto rozwijać infrastrukturę Jericoacoara, rozpoczynając od doprowadzenia elektryczności w 1998 roku. Dziś miejscowość stanowi kurort turystyczny, ale udało się jej nie zatracić swojego specyficznego klimatu. Architektura miasteczka jest dość jednolita – dominują niskie, kolorowe domki, które pięknie komponują się z naturalnym otoczeniem. Piaszczyste ulice wolne są od korków, a mieszkańcy wyróżniają się dużą gościnnością. W Jericoacoara panuje wyjątkowy spokój i rodzinna atmosfera.

Jak dotrzeć do Jericoacoara?

Jericoacoara to miejsce dość niedostępne, dzięki czemu przez lata zachowało swój niezmieniony charakter. Wynika to z położenia miejscowości, znajdującej się w północno-wschodniej części Brazylii, w gminie Jijoca de Jericoacoara, w stanie Ceará.

Jak dotrzeć do Jeri? Najczęściej wybierana metoda to przyjazd z oddalonego o 300 km miasta Fortaleza. Najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku jest wcześniejsze zarezerwowanie transferu. Specjalny samochód z napędem 4×4 podjeżdża na lotnisko w Fortaleza i zabiera grupę turystów wprost do wioski. Taka podróż trwa około 4,5–5 godzin. Innym sposobem jest dojazd autobusem – prywatnym lub rejsowym. Należy jednak liczyć się z tym, że podróż będzie znacznie mniej komfortowa.

W 2017 roku otworzone zostało lotnisko Jericoacoara, które znajduje się jedynie 33 km od rajskich plaż . Dzięki temu dotarcie do Jeri stało się o wiele prostsze.

Rajskie plaże Jericoacoara

Bajkowe plaże i tropikalny klimat to główne zalety Jericoacoara. Pobyt w miasteczku spodoba się więc wszystkim miłośnikom leniwego wypoczynku. Kąpiele w oceanie i opalanie się na plaży urozmaicone są wyjątkowymi warunkami naturalnymi tego miejsca. Warto wiedzieć, że w 1984 roku okolice Jeri zostały uznane za obszar ochrony przyrody. W 2002 roku utworzono natomiast Park Narodowy Jericoacoara, który obejmuje również wioskę. Dzięki temu turyści mają niepowtarzalną szansę na kontakt z nienaruszoną naturą. Bez przeszkód mogą podziwiać dziewicze plaże, ruchome wydmy, a także niepowtarzalne laguny z krystalicznie czystą wodą i urokliwe kokosowe palmy.

Surfowanie w Jericoacoara

Jericoacoara znana jest jako niezwykle wietrzne miejsce. Wiatr wzmaga się zwłaszcza w okresie od lipca do grudnia. Do miejscowości ściągają wtedy miłośnicy surfingu z całego świata.

Wyjątkowo popularny jest zwłaszcza windsurfing i kitesurfing. Warto jednak pamiętać, że główna plaża w Jeri nie będzie odpowiednia do zaawansowanego surfowania z latawcem. Lepiej wybrać się na plażę za wydmą, która nie jest osłonięta od wiatru. Można tam dotrzeć piechotą lub dojechać pojazdem typu buggy przystosowanym do jeżdżenia po piasku.

Pozostałe atrakcje Jericoacoara

Będąc w Jericoacoara, nie warto ograniczać się do przebywania na jednej plaży. Okolica jest bowiem niezwykle interesująca i umożliwia odwiedzenie kilku wyjątkowo pięknych miejsc.

Około 25 km od Jeri znajdują się dwie wspaniałe laguny: Lagoa Tatajuba i Lagoa do Paraiso . Wyglądają wyjątkowo okazale i przyciągają białym piaskiem i lazurowym kolorem oceanu. Ciekawą atrakcją są tam hamaki umieszczone bezpośrednio w wodzie.

Miejscem wartym odwiedzenia jest także Pedra Furada, czyli Przebita Skała. Ta oryginalna formacja skalna stanowi jeden z symboli Jeri. Znajduje się około 2 km od miasteczka i można dojść do niej piechotą.

Wieczorem warto z kolei wybrać się na wydmę Duna Pôr do Sol, która jest doskonałym miejscem do oglądania zachodu słońca. Wspaniałe widoki, dźwięki natury i atmosfera oczekiwania na zapadnięcie zmroku dostarczają niesamowitych wrażeń, które na długo pozostają w pamięci.

Zobacz też:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Daniel Santacatalina/Getty Images

Pozostałe wiadomości