Podróże

Broad Peak – historia podbojów

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Szczyt Broad Peak. Podróże.

Broad Peak to jeden z najgroźniejszych ośmiotysięczników i dwunasta pod względem wysokości góra na świecie. Znajduje się na granicy pomiędzy Pakistanem a Chinami. Od lat góra ta jest wyzwaniem dla wielu himalaistów. Niestety wyjście na szczyt jest niezwykle trudne, zwłaszcza w zimie.

Broad Peak jest potężnym masywem, nie brakuje jednak śmiałków, którzy chcą spróbować swoich sił i podbić tę niebezpieczną górę. Niestety nie wszystkim to się udaje. Dowiedz się więcej na temat ryzykownych podbojów tego ośmiotysięcznika.

Broad Peak – wiadomości ogólne

Broad Peak, znany również jako Falchan Kangri, wznosi się na wysokość 8051 m n.p.m. Jest to jeden z najgroźniejszych ośmiotysięczników, zaliczany do dwunastej pod względem wysokości góry na świecie, po Mount Evereście, K2, Kanczendzondze, Lhotse, Makalu, Czo Oju, a także Dhaulagiri, Manaslu, Nanga Parbat, Annapurnie i Gaszerbrum I. Broad Peak znajduje się na południowy wschód od K2, a wierzchołki tych gór dzieli zaledwie 9 km. Jest rozległym masywem górskim, a sama nazwa oznacza – Szeroki Szczyt. Nadał mu ją w roku 1892 Martin Conway. Broad Peak posiada następujące wierzchołki:

  • Broad Peak główny – wznoszący się na 8051 m n.p.m.;
  • Rocky Summit Broad Peak – znany jako przedwierzchołek wznoszący się na 8028 m n.p.m.;
  • Broad Peak Central – znany również jako Broad Peak Middle, wznoszący się na 8011 m n.p.m.;
  • Broad Peak North – 7490 m n.p.m.;
  • Kharut Kangri – 6942 m n.p.m.

Wyprawy w góry

“Życie za szczyt” Racheli Berkowskiej
“Życie za szczyt” Racheli Berkowskiej Dzień Dobry TVN
wideo 2/3

Zobacz wideo: Jak wysoko sięga miłość - historie żon himalaistów

Jak wysoko sięga miłość - historie żon himalaistów
Jak wysoko sięga miłość - historie żon himalaistów Źródło: Dzień Dobry TVN

Podboje Broad Peak

Zdobycie Broad Peak jest dla wielu himalaistów marzeniem. Wejście nie jest łatwe, co potwierdzają dotychczasowe podboje gór – wielu doświadczonych himalaistów straciło życie podczas wspinaczki lub zejścia. Podboje Broad Peak są naprawdę zaskakujące. Od czasu pierwszego wejścia w roku 1957, nikomu nie udało się zdobyć szczytu w zimie, aż do roku 2013, kiedy dokonała tego polska ekipa. Pierwsze wejście na Broad Peak udało się austriackim alpinistom w 1957 roku. Wśród wspinaczy znaleźli się: Herman Buhl, Kurt Diemberger, Marcus Schmuck oraz Fritz Wintersteller. Wejście na szczyt odbyło się zachodnią flanką. Dzisiaj szlak ten nazywany jest "drogą klasyczną". Pierwsza polska ekspedycja na Broad Peak wyruszyła w 1975 roku. W wyprawie wzięli udział czołowi alpiniści tego okresu: Kazimierz Głazek, Janusz Kuliś, Marek Kęsicki, Bohdan Nowaczyk oraz Andrzej Sikorski. Polakom udało się wejść na szczyt, niestety podczas zejścia trzech z nich zginęło. 8 lat później szczyt postanowiły zaatakować kobiety – polskie himalaistki – Krystyna Palmowska oraz Anna Czerwińska. Palmowskiej udaje się wejście i oficjalnie zostaje pierwszą kobietą na Broad Peak, Czerwińska niestety nie wchodzi – kończy wejście na przedwierzchołku Rocku Summit Broad Peak. XX wiek przyniósł jeszcze dwie duże wyprawy z udziałem Polaków, które odbiły się głośnym echem. Pierwsza z nich to wejście na Broad Peak Wielickiego Krzysztofa w rekordowo krótkim czasie. Atak odbył się w stylu alpejskim, lekko, bez namiotu i zajął wspinaczowi zaledwie 21,5 godziny. Druga to wyprawa pod kierownictwem Andrzeja Zawady. Chociaż wspinacze nie zdobyli szczytu w warunkach zimowych, to jednak jeden ze wspinaczy – Maciej Berbeka, zdobył Rocky Summit. Pierwsze zimowe wejście na Broad Peak udało się polskiej ekipie w 2013 roku. Wyprawę Broad Peak 2013 koordynował Krzysztof Wielicki, a udział w niej wzięli: Maciej Berbeka, Adam Bielecki, Tomasz Kowalski oraz Artur Małek . Wszystkim udało się zdobyć szczyt zimą, jednak podczas zejścia życie stracili Maciej Berbeka i Tomasz Kowalski. 25 lipca 2015 roku dochodzi do spektakularnego wydarzenia – Andrzej Bargiel nie tylko samotnie wchodzi na ośmiotysięcznik, ale również, jako pierwszy na świecie, zjeżdża ze szczytu na nartach. Zjazd z wierzchołka do bazy zajął mu 3 godziny. Później Andrzej Bargiel zaskakiwał jeszcze nie raz – zjeżdżał na nartach m.in. z K2 do bazy bez zdejmowania nart – dokonał tego jako pierwszy człowiek w historii. Chociaż Broad Peak jest jednym z najwyższych masywów górskich, niezwykle trudnym do zdobycia, śmiałków wcale nie brakuje. Jak widać, wśród nich jest również wielu Polaków. Niestety nie dla wszystkich wyprawa na szczyt zakończyła się sukcesem, jednak należy pamiętać, że na himalaistów, zwłaszcza podczas tak trudnych ataków, może czekać wiele zagrożeń – jest to wpisane w ich pasję.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Feng Wei Photography/Getty Images

Pozostałe wiadomości