Podróże

5 powodów, dla których jesień jest dobrym czasem na wakacyjny wyjazd

Podróże

Autor:
Diana
Ryściuk
Getty ImagesWestend61/Getty Images

Wrzesień kojarzy się głównie z początkiem roku szkolnego oraz końcem wakacji i lata. Większość osób jest już wtedy po urlopach wypoczynkowych. Okazuje się jednak, że coraz więcej Polaków decyduje się wyjechać gdzieś właśnie jesienią. Wyjaśniamy, dlaczego warto to robić.

Jesień miewa swoje piękne dni również w Polsce. Poszukiwanie słońca przed zimą to tylko jeden z powodów, dla których wiele osób przesuwa swoje urlopy i wyjazdy właśnie na okres jesienny. Co jeszcze do tego zachęca?

Niższe ceny

Ceny wakacyjnych wyjazdów, biletów lotniczych, noclegów i wielu atrakcji stopniowo maleją od końca sierpnia. Wrzesień, październik i listopad to miesiące, w których można skorzystać niemal z tych samych ofert, jakie są w szczycie sezonu, ale niekiedy nawet za 50% pierwotnej ceny. Przykładowo, wakacje all inclusive w Tunezji lub Grecji z wylotem z Polski we wrześniu lub w październiku można zarezerwować już w cenie 1100-1300 zł za osobę. Pogoda w tych miejscach nadal jeszcze sprzyja plażowaniu. Na najniższe ceny można liczyć głównie przy rezerwacji z większym, dwu-, trzytygodniowym wyprzedzeniem, aniżeli na ostatnią chwilę. Oczywiście nadal zdarzają się okazyjne oferty last minute, ale tych jest już zdecydowanie mniej niż w szczycie sezonu urlopowego.

Szeroki wybór ofert

Program wycieczek oferowany przez biura podróży na początku jesieni jest zwykle tak samo szeroki, jak latem. Do wyboru pozostają wszystkie najpopularniejsze kierunki: Grecja, Turcja, Egipt, Tunezja, Hiszpania, Chorwacja, Bułgaria, Malta, Cypr, a także te nieco dalsze, czyli Dominikana, Meksyk, Malediwy czy Zjednoczone Emiraty Arabskie. Poza tym wyloty są realizowane nie tylko z głównych polskich lotnisk, ale także z wielu mniejszych, regionalnych.

Powróćmy do Słońca!

Choć istnieje w Polsce piękne i przyjemne zjawisko "złotej polskiej jesieni", to z końcem lata robi się coraz chłodniej. Zaczyna brakować dni, w których na zewnątrz jest naprawę słonecznie i przyjemnie. Tymczasem we wcześniej wymienionych krajach warunki pogodowe na przełomie lata i jesieni, a nawet samą jesienią, są wręcz doskonałe do wypoczynku i zwiedzania. Jest ciepło i słonecznie, ale w wielu przypadkach już nie upalnie. Temperatury wyższe o 10-15 od tej w Polsce umożliwiają plażowanie i znośniejsze zwiedzanie.

Nie ma tłumów

Jesienne wyjazdy są popularne, ale nie tak, jak te w szczycie sezonu. Będąc częścią tłumu turystów tak naprawę trudno jest odpocząć (oczywiście niektórym to nie przeszkadza) i w pełni czerpać radość z obecności w pięknym, niecodziennym miejscu. Zdecydowanie lepiej jest ich doświadczać, gdy poruszanie się po nich jest możliwe bez ciągłego stania w kolejkach i przeciskania się wśród innych.

Jesień 2021 wyjątkowym sezonem

Jesienny okres urlopowy w 2021 roku można uznać za wyjątkowy. Latem branża turystyczna wróciła do życia po pandemicznym, długotrwałym kryzysie. Osoby, które są z nią zawodowo związane, potrzebują powrotu do normalności i stabilizacji, tak samo zresztą jak turyści. Przedłużający się sezon jest więc odpowiedzią na popyt w miesiącach letnich i wychodzi naprzeciw potrzebom turystów, którzy chcą w pewnym sensie "odbić" sobie pandemiczny czas izolacji i obostrzeń.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Jak ustrzec się przed wirusami w trakcie podróży samolotem? Przestrzegaj następujących zasad

Autor:Diana Ryściuk

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

Pozostałe wiadomości