Parenting

Sposoby na usypianie dzieci. "Nawet hardkorowy tata nie daje rady"

Parenting

Autor:
Justyna
Piąsta
Reporter:
Sylwia Ciźla
Sposoby na usypianie dzieci - reportaż
Sposoby na usypianie dzieci - reportażDzień Dobry TVN
wideo 2/7

Rodzice maluchów i kilkulatków marzą, by choć jedną noc przespać w całości, bez pobudek i wstawania do dzieci. Maria Konarowska, Robert Burneika i Milena Krawczyńska opowiedzieli o swoich doświadczeniach w temacie usypiania pociech, a Małgorzata Makowska, konsultantka ds. snu, wskazała praktyczne porady w tej kwestii.

Usypianie dzieci

Robert Burneika i jego partnerka Kaja są rodzicami Gai i Mai. Dziewczynki są pełne energii, więc wieczorem trudno położyć je do łóżka. - W sumie jeszcze chyba ani jednej nocy nie przespaliśmy całej - wyznała Kaja. - Gajka jest starsza, ale to nie znaczy, że lepiej zasypia. Musimy rozdzielać córeczki, np. kiedy Gajka zasypia, to Maja ją szturcha i się budzi, wtedy jest płacz. Aż hardkorowy tata nie daje rady. To jest problem - dodał Robert.

Wieczorami rodzice czytają córkom książeczki i puszczają spokojną muzykę. A jeśli to nie pomaga, Burneika, który jest znanym kulturystą, zapewnia dziewczynkom szaleństwo na siłowni. - Zabieram je wieczorem na trening, wymęczą się i same padną - przyznał zadowolony.

Milena Krawczyńska, blogerka, jest mamą niespełna 2-letniego Tymoteusza i 4-letniego Ignacego. Chłopcy są niezwykle żywiołowi, więc rodzice robią, co mogą, by wieczorem bracia bez problemu poszli spać.

- Energii w domu jest sporo. Musimy zapewnić wiele różnych działań, żeby wymęczyć dzieci, wykończyć te bateryjki. Czasami jest problem z ululaniem do snu. (...) Staraliśmy się wprowadzić rutynę, to jest słowo klucz. Zawsze koło 20.00 jest kąpiel i łóżko - powiedziała Milena.

Gaja, 2-letnia córka Marii Konarowskiej, początkowo nie miała problemu z zaśnięciem. Dopiero z czasem pojawiły się kłopoty.

- Na początku było tak, że była taka trochę sielanka. Zasypiałyśmy razem, ona przy piersi, ale w pewnym momencie doszło do tego, że nie mogłam się ruszyć od godziny 19. Popełniłam ten błąd myśląc, że jak będzie ze mną spała, to będzie jej lepiej, a tak naprawdę ona się po prostu nie wysypiała - wyznała aktorka. Gdy żadne sposoby na zasypianie nie działały, Konarowska zasięgnęła porady ekspertek. - Nie sprawdziły się nasze metody, bo bardzo emocjonalnie podchodziłam do wszystkiego i wtedy skorzystaliśmy z pomocy konsultantek snu. To jest zrozumiale i normalne, jeśli potrzebuje się pomocy. Nie ma w tym żadnego wstydu - podkreśliła Maria.

Jak skutecznie usypiać dziecko?

Na temat faktów i mitów dotyczących usypiania dzieci opowiedziała w Dzień Dobry TVN Małgorzata Makowska, konsultantka ds. snu dziecka.

- Trochę tego jest, przez lata zdążyło się nazbierać. To nie muszą być mity albo złe rady, ale wyrwane z kontekstu, po prostu mogą nie działać. Chyba takim najbardziej popularnym mitem jest podanie kaszki na noc, kiedy to dziecko ma przespać więcej godzin, niż po wypiciu mleka mamy. To wcale nie musi być prawda. Dla tych najmniejszych maluszków, które mają 6, 7, 8 miesięcy, kiedy dopiero rozszerzamy dietę posiłków stałych, to taka kaszka może tak naprawdę bardzo mocno obciążyć układ pokarmowy, przez co maluch będzie budzić się jeszcze częściej - wskazała Małgorzata Makowska.

Co ciekawe, odwlekanie momentu drzemki wcale nie musi być skutecznym sposobem, by dziecko przespało później więcej godzin.

- Jeżeli mamy malucha rocznego czy młodszego, budzimy go, nie pozwalamy mu spać, dajemy mu dużo aktywności fizycznej, spacerów chodzenia, to daje to odwrotny efekt, bo maluch przemęczony paradoksalnie będzie spał gorzej, nie zapadnie w głęboki sen. Maluchy nie mają tak, że jak są zmęczone to pójdą spać - zauważyła ekspertka.

A jakie są najlepsze uniwersalne praktyki? Na co warto zwracać uwagę?

- Na higienę snu, która dotyczy tak naprawdę wielu obszarów. To m.in. warunki do spania - czyli w jakim miejscu usypiamy dziecko, w jakiej temperaturze, a nawet w jakiej wilgotności maluch zasypia, czy jest jasno, czy ciemno, jak malucha przygotowujemy do snu. Kolejny obszar to rytm dnia, kiedy maluch ma drzemki, czy są w dobrych porach, czy są regularne. To również dieta, zwłaszcza u młodszych dzieci poniżej pierwszego roku życia, nie może zabraknąć ani mleka, ani posiłku stałego w diecie - wyliczyła Makowska.

Zobacz wideo: Sposoby na usypianie dzieci - porady ekspertki

Sposoby na usypianie dzieci
Sposoby na usypianie dzieci Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Reporter: Sylwia Ciźla

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości