Szampan bezalkoholowy dla dzieci. Specjalista: "To kreowanie nowych konsumentów"

Aktualizacja:

Od 1. listopada na Litwie obowiązuje oficjalny zakaz sprzedaży i wytwarzania zabawek oraz produktów spożywczych, których opakowanie imituje napoje alkoholowe. Litewskie przepisy dotyczą między innymi bezalkoholowego szampana dla dzieci. W studiu rozmawialiśmy o tym, z czego wynika zakaz i co ma zmienić.

W kulturze europejskiej utarło się, że alkohol towarzyszy wielu sytuacjom społecznym. Toasty z okazji urodzin, awansu czy Sylwestra często świętowane są z kieliszkiem w dłoni. W Polsce wielu rodziców podaje swoim pociechom bezalkoholowego szampana, co może przełożyć się na poważne konsekwencje w przyszłości.

Pijące dzieci

Badania pokazują, że postawy kształtowane we wczesnym dzieciństwie wpływają później na wybory w życiu dorosłym. Oswajanie dzieci z konkretnymi wzorcami zachowań buduje w nich tolerancję i przyszłe przyzwyczajenia. Jako przykład może posłużyć tu bezalkoholowy szampan. Podając go, wysyłamy dzieciom mylny komunikat i nadajemy znaczenie alkoholowi, który będzie jednoznacznie kojarzony z zabawą i świętowaniem.

Nieważne, czy jest alkoholowy, czy nie. Kształtuje w dziecku niespójności związane z piciem alkoholu – zauważyła Agnieszka Gola, psycholog dziecięcy.

Niektórzy uważają tego typu zakazy za skrajną postawę i oskarżają ich twórców o poświęcanie zbyt mało uwagi edukacji i wychowaniu w rodzinie. Odpowiedzią na ich zarzuty są głosy przekonujące o dobrym wpływie nowych przepisów na społeczeństwo i budowaniu lepszych postaw.

Dzieci nie postępują tak, jak im się każe, tylko tak, jak się pokazuje. Ten przekaz jest dwupłaszczyznowy. Mamy butelkę z płynem bezalkoholowym i niesamowicie silny przekaz w postaci rodziców, którzy piją alkohol przy swoich dzieciach. Jeżeli dziecko bawi się w picie alkoholu i widzi rodziców, mamy petardę emocjonalną i psychologiczną. To jest kreowanie nowych konsumentów alkoholu – wyjaśnił Robert Rutkowski, terapeuta uzależnień.

Nadawanie pozytywnych znaczeń sytuacjom społecznym, w których spożywa się napoje wyskokowe, może mieć ogromne znaczenie dla rozwoju dziecka. Przyzwyczajenie go do pewnych doświadczeń, takich jak obcowanie z alkoholem czy nawet jego substytutem, może skutkować wykształceniem się szkodliwych postaw, które odbiją się na całym jego dorosłym życiu.

Zobacz też:

Autor: Agata Polak
Pozostałe wiadomości