Parenting

Aleksandra Domańska o samotności w macierzyństwie: "Kompletnie się nie spodziewałam"

Parenting

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Samotność w macierzyństwie
Samotność w macierzyństwie Dzień Dobry TVN
wideo 2/4

Aleksandra Domańska nie tak dawno zamieściła w sieci wpis dotyczący poczucia samotności w macierzyństwie. Otrzymała po nim wiele wiadomości od kobiet, które mają podobne doświadczenia. Jak sobie poradzić z tym stanem? O tym w Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z aktorką oraz z psycholożką Pauliną Gdańską.

Macierzyństwo Aleksandry Domańskiej

Aktorka jesienią ubiegłego roku powitała na świecie synka. Ostatnio w mediach społecznościowych przyznała, że zaskoczyło ją poczucie samotności.

- To było dla mnie coś, czego kompletnie się nie spodziewałam. To poczucie samotności było dla mnie największym zaskoczeniem w macierzyństwie. Mogłam przypuszczać wiele rzeczy, jak to będzie. Natomiast to ścięło mnie z nóg - tłumaczyła aktorka w Dzień Dobry TVN.

Jak dodała gościni, długo zastanawiała się nad przyczyną tej samotności. - Wydaje mi się, że przede wszystkim jest wiele stereotypów o tym, że dziecko potrzebuje wtedy tylko matki. Że to najpiękniejszy okres w życiu. Przyjaciółki bezdzietnie nie do końca wiedzą, co miałyby z tym dzieckiem i ze mną robić. (...) Nagle czujesz obezwładniającą samotność. Oczywiście nie jest to przypadek wszystkich kobiet. Natomiast jak wpuściłam ten wpis do sieci, to zrobiło się zatrzęsienie. Dostałam tysiące wiadomości - mówiła Aleksandra Domańska.

Zdaniem rozmówczyni Dzień Dobry TVN niezależnie od tego, czy jest się samodzielną mamą, czy otoczoną gronem osób, poczucie samotności może pojawić się zawsze. Do tego dochodzi ciężar odpowiedzialności, który spoczywa na matce.

- Ma się takie poczucie, też to miałam na początku, że jestem najbardziej odpowiedzialna. Po jakimś czasie stwierdziłam hola, hola, jak to ja jestem najbardziej odpowiedzialna? Jest nas dwoje. Jesteśmy w tym razem. To nie tylko na mnie powinno leżeć to poczucie, że muszę wszystko nadzorować. Z tego też wynika jakaś ta dziwna samotność. Wydaje mi się, że to był proces, który bardzo mi pomógł powiedzieć sobie: "Nie, Ola. Ojciec twojego dziecka jest w stanie się nim zająć tak samo jak ty" - zauważyła aktorka.

Samotność w macierzyństwie - jak sobie z nią radzić?

Paulina Gdańska potwierdziła słowa Aleksandry Domańskiej. Samotność dotyczy wielu kobiet.

- Kobiety, z którymi pracuję mierzą się z różnymi trudnościami. Często mówią o poczuciu bycia samą. Takiej samotności ciężkiej do sprecyzowania. Dla każdej kobiety ta samotność oznacza coś innego. Ten ciężar macierzyństwa spada tak naprawdę na kobietę. (...) Ta dostępność non stop dla dziecka jest przygniatająca dla mamy - mówiła psycholożka w Dzień Dobry TVN.

Specjalistka poradziła, aby mamy zastanowiły się, co jest im w danej chwili potrzebne, kiedy wystąpi chwila słabości. Kolejna rzecz, którą mogą dla siebie zrobić to wyznaczyć osiągalny cel. - To czas na małe przyjemności typu kawa w ładnym porcelanowym kubku, maseczka na włosy. Mówimy o małych rzeczach. Teraz możemy tego nie doceniać, ale dla mam małych dzieci jest to wyzwanie. Na pewno cenne są relacje z innymi ludźmi. Jest to jeden z filarów psychologii pozytywnej. Dbajmy o te bliskie i głębokie relacje jeszcze przed czasem macierzyństwa, żeby później mieć podstawę i naturalną grupę wsparcia - zaznaczyła ekspertka.

Co jeszcze znalazło się na liście psycholożki? Jak Aleksandra Domańska poradziła sobie z byciem samą przez miesiąc? Na kogo mogła liczyć? Posłuchaj całej rozmowy z naszymi gościniami w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości