Newsy

Chcesz mieć zdrowe serce? Naukowcy wskazali, o której najlepiej chodzić spać, aby nie chorować

Newsy

Autor:
Izabela
Dorf
Źródło:
PAP
O której najlepiej chodzić spać

Naukowcy z Uniwersytetu Exeter sprawdzili, kiedy najlepiej chodzić spać, aby nie chorować na serce. Ich obszerne badanie wskazało, że optymalna pora to ta między 22:00 a 23:00. - Jeśli nasze rezultaty zostaną potwierdzone w innych badaniach, czas zasypiania i podstawowa higiena snu mogą służyć jako niedrogie metody obniżania ryzyka chorób serca w społeczeństwie - stwierdzili.

O której najlepiej chodzić spać? Badania

Pora zasypiania ma kluczowe znaczenie dla zdrowia serca - wskazuje badanie przeprowadzone przez naukowców z University of Exeter. - Organizm ma 24-godzinny, wewnętrzny zegar zwany rytmem dobowym, który pomaga w regulowaniu funkcjonowania fizycznego i mentalnego - mówi dr David Plans, autor publikacji, która ukazała się na łamach "The European Heart Journal – Digital Health".

- Choć nie możemy wyciągnąć wniosków na temat przyczyn i skutków, wyniki wskazują, że wczesne lub późne chodzenie spać może zaburzać biologiczny zegar, z negatywnymi konsekwencjami dla zdrowia sercowo-naczyniowego - dodaje.

Naukowcy przeanalizowali dane na temat prawie 90 tys. osób zarejestrowanych w programie UK Biobank.

Uwzględnili m.in. informacje o stanie zdrowia, stylu życia, sprawności fizycznej oraz wyniki obserwacji snu z użyciem noszonych na nadgarstku akcelerometrów. W czasie trwającej prawie 6 lat późniejszej obserwacji uczestników, u 3,6 proc. z nich (ponad 3 tys.) pojawiła się choroba układu krążenia.

Po uwzględnieniu różnych czynników, w tym wieku, płci, czasu snu, jego regularności, chronotypu, palenia, wagi, cukrzycy, ciśnienia krwi, poziomu cholesterolu, czy statusu społeczno-ekonomicznego, pojawił się wyraźny związek z porą zasypiania.

U osób zasypiających po północy ryzyko chorób układu krążenia było o 25 proc. wyższe, niż u zasypiających między 22:00 a 22:59.

Uczestnicy chodzący spać między 23:00 a 23:59 mieli ryzyko o 12 proc. wyższe, a zasypiający przed 22:00 - o 24 proc.

Przyczyny senności w ciągu dnia
Przyczyny senności w ciągu dnia Źródło: Dzień Dobry TVN

Godziny spania a choroby serca

Późniejsza analiza wskazała jeszcze, że późne chodzenie spać szczególnie szkodzi kobietom, a zasypianie zbyt wczesne miało większy wpływ na mężczyzn.

- Nasze badanie wskazuje, że optymalny czas na zaśnięcie znajduje się w szczególnym punkcie 24-godzinnego cyklu i odchylenia od niego mogą być szkodliwe dla zdrowia. Najbardziej ryzykowny jest czas krótko po północy, być może dlatego, że redukuje możliwość ekspozycji na światło poranka, które ustawia biologiczny zegar - mówi dr Plans.

Jeśli chodzi o różnice między płciami, na razie trudno jest je wyjaśnić. Przyczyna może leżeć w różnicach w odpowiedzi układu hormonalnego na zaburzenia dobowego rytmu - spekulują badacze.

Z drugiej strony, na wyniki mógł mieć wpływ późny wiek uczestniczek wynikający z tego, że ryzyko chorób sercowo-naczyniowych rośnie u kobiet po menopauzie.

- To oznaczałoby, że nie ma różnic w sile korelacji u kobiet i u mężczyzn - wyjaśnia ekspert.

- Podczas gdy wyniki nie wskazują na relacje przyczynowo-skutkowe, czas zasypiania jawi się jako potencjalny czynnik ryzyka chorób serca, niezależny od innych czynników i charakterystyki snu. Jeśli nasze rezultaty zostaną potwierdzone w innych badaniach, czas zasypiania i podstawowa higiena snu mogą służyć jako niedrogie metody obniżania ryzyka chorób serca w społeczeństwie - twierdzi naukowiec.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Izabela Dorf

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Jose Luis Pelaez Inc/Getty Images

Pozostałe wiadomości