Moda i Uroda

Tancerz tworzy ubrania z odzysku. "Nauczyłem się szyć z filmików z internetu"

Moda i Uroda

Autor:
Daria
Pacańska
Szymon Kot szyje sztukę

Szymon Kot jest tancerzem. Dwa lata temu postanowił nauczyć się czegoś zupełnie nowego. Zaczął szyć, ale ubrania niezwykłe, bo wykonane z materiałów z drugiego obiegu. Umieszcza na nich także dzieła sztuki.

Szycie z materiałów z drugiej ręki

Szymon Kot jako tancerz bardzo często wykorzystuje stroje na miarę. To go zainspirowało do tego, aby zacząć tworzyć własne projekty.

- Później płynnie przeszedłem do tego, że mając masę resztek materiałów można coś z tym zrobić. Szyłem spodnie, jakieś inne elementy garderoby - tłumaczył Szymon Kot. - Nauczyłem się szyć z filmików z internetu - wspominał. Następnie zaczął dokładać do swoich ubrań kolejny element, czyli dzieła sztuki.

- Przyczyniła się do tego pandemia, bo niestety jak chorowałem, to musiałem siedzieć w domu, miałem za dużo czasu wolnego przy tym, jak bardzo intensywnie na co dzień pracowałem. Stwierdziłem, że zrobię porządki w materiałach, bo tego się troszkę nazbierało - opowiadał Szymon Kot. - Wszedłem w internet i się okazało, że istnieje coś takiego jak idea upcyclingu, zobaczyłem, że dużo osób maluje kurtki jeansowe i wpadłem na pomysł, żeby je uszyć - dodał.

"Styl na wagę złota"

Zosia Zochniak o zrównoważonej modzie
Zosia Zochniak o zrównoważonej modzieDzień Dobry TVN Online
wideo 2/5

Szymon Kot postanowił wyszywać znane obrazy. Jego pierwszą reprodukcją był "Krzyk" Muncha.

Jak wygląda praca nad projektem?

Szymon Kot pracę nad poszczególnymi projektami zaczyna od długich obserwacji. Bierze dzieło, a później przygląda mu się, aż dostrzeże warstwy. Dzięki temu wie, jak pokazać efekt 3D.

- Obcujemy sobie, rozmawiam, poznajemy się. Jak robiłem moją pierwszą Fridę Kahlo, to obejrzałem sobie na początek film, tworzyłem przy meksykańskiej muzyce - wyjaśnił twórca.

Projektant lubi najbardziej odtwarzać dzieła Picassa. Każdy element, z którego powstają jego ubrania, pochodzi z odzysku.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Daria Pacańska

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości