Moda i Uroda

Niezwykła wystawa mody lat 60. "Te czasy były głośne, jaskrawe i bardzo zatłoczone"

Moda i Uroda

Autor:
Sabina
Zięba
Reporter:
Anna Senkara
Londyńska moda lat 60. w Fashion and Textile Museum

W Fashion and Textile Museum w Londynie trwa wystawa mody lat 60. o nazwie "Beautiful people". Wśród projektów zagranicznych designerów, szczególne miejsce zajmują również ubrania stworzone przez Polkę. Zobaczcie oryginalne pomysły z tamtych czasów.

Wystawa trendów modowych z lat 60.

Fashion and Textile Museum w Londynie na początku lat 2000. założyła kochająca kolory projektantka Zandra Rhodes. To jedyne muzeum w Wielkiej Brytanii, które wystawia tylko i wyłącznie współczesną modę. Właśnie otworzyła się tam wystawa "Beautiful people" poświęcona kontrkulturze lat 60. XX wieku. Dlaczego ówczesna moda cieszyła się taką popularnością?

- Bo po raz pierwszy wtedy ubrania zaczęły być wykorzystywane do wyrażania siebie. Odrzucały całkowicie ideę mainstreamu. (...) Muzyka miała ogromne znaczenie dla brytyjskiej mody w latach 60. Mamy tutaj wspaniałe rzeczy, które nosił Mick Jagger, George Harrison czy Jimi Hendrix. To historia kultury, a nie po prostu jakieś ubieranie się. To wszystko pokazuje, kim jesteśmy - tłumaczył dla Dzień Dobry TVN Dennis Nothdruft, szef wystaw w Fashion and Textile Museum.

Znani projektanci w Wielkiej Brytanii

Choć wiele osób uważa, że moda to próżność, to dla każdego z nas ma ogromną rolę. Każdego dnia bowiem wybierając dla siebie ubrania, mówimy światu coś o sobie. Nie inaczej było w latach 60. Wówczas popularnymi projektantami byli Zandra Rhodes, tworząca kultową Bibę Polka - Barbara Hulanicki, Ozzy Clark (czyli twórca słynnych, seksownych rzeczy, który skupiał się na tym, by można je było błyskawicznie zdjąć), a także Cleo Butterfield, dla której ta wystawa jest niezwykle emocjonalna.

- Londyn i lata 60. były dokładnie takimi, jakie je sobie wyobrażamy. Były rewolucyjne. To był początek wielu ruchów, które doskonale dzisiaj znamy - weganizmu, androgynizmu czy ekoterroryzmu w tamtych czasach. Tak wiele zjawisk, które się wtedy zaczęły, a potem rozwijały się aż do teraz. (...) Te czasy były bardzo głośne, jaskrawe i bardzo zatłoczone - mówiła Cleo Butterfield w rozmowie z Anną Senkarą.

Na wystawie można zobaczyć ubrania ówczesnych designerów i zachwycać się odtworzonymi witrynami z ich sklepów. Wiele projektów idealnie sprawdziłoby się również w czasach obecnych. "Beautiful people" przedstawia historię mody, aż do momentu wkroczenia punków i kolekcji Vivienne Westwood oraz Malcolma McLarena. Zobaczcie w naszym wideo, jak wygląda ta ekspozycja.

Zobacz także:

Autor:Sabina Zięba

Reporter: Anna Senkara

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości