Nie żyje znany operator. Zginął w wypadku w drodze na festiwal filmowy

Świeca
Nie żyje znany operator. Zginął w wypadku, w drodze na festiwal filmowy
Źródło: tomertu/GettyImages
Arkadiusz Tomiak, znany operator filmowy, nie żyje. Filmowiec pracował przy wielu znanych i cenionych polskich produkcjach, takich jak "Karbala" czy "Obława". O jego śmierci poinformował w mediach społecznościowych profil Polskich Nagród Filmowych ORŁY.

Arkadiusz Tomiak nie żyje

O śmierci Arkadiusza Tomiaka, znanego operatora filmowego, dowiedzieliśmy się z mediów społecznościowych, z profilu "Polskie Nagrody Filmowe ORŁY". Filmowiec miał 55 lat.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Żałoba

DD_20220407_Ewart_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
O życiu, reinkarnacji i śmierci klinicznej
O życiu, reinkarnacji i śmierci klinicznej
Jak w XIX wieku pielęgnowano pamięć o zmarłych?
Jak w XIX wieku pielęgnowano pamięć o zmarłych?
Żałoba w trakcie pandemii
Żałoba w trakcie pandemii

- Dziś w tragicznym wypadku samochodowym zginął Arkadiusz Tomiak - wybitny operator filmowy. Do Polskich Nagród Filmowych Orły po raz pierwszy nominowany był w 2001 roku za zdjęcia do filmu "Daleko od okna" Jana Jakuba Kolskiego. Rok później otrzymał drugą nominację - za "Ciszę" Michała Rosy. Kolejne związane są z filmami Konrada Niewolskiego - "Symetrią" w 2005 roku i dwa lata później "Palimpsestem" [...] R. I. P. - czytamy w poście na Facebooku.

Arkadiusza Tomiaka wspominają przedstawiciele świata filmu, między innymi reżyserka Joanna Kos-Krause.

- Pamiętam wszystko. Jak kładłeś się z poduszkami na głowie i mówiłeś: "chwileczkę, zaraz wymyślę", pamiętam nasze wakacje, twoje dostawy węgorza i serdeczność. I światło w twoich filmach. I oczach. Nie ma słów, zostało światło - napisała twórczyni w mediach społecznościowych.

Arkadiusz Tomiak zginął w drodze na festiwal filmowy

Jak podaje portal tvn24.pl, do tragicznego wypadku, w którym zginął Arkadiusz Tomiak, doszło w miejscowości Lubiewice w województwie kujawsko-pomorskim. Samochód operatora został staranowany przez BMW, zderzył się z jadącym z naprzeciwka TIR-em i stanął w płomieniach. Filmowiec zmierzał właśnie na festiwal "Młodzi i film", czyli najstarszy i największy w Polsce festiwal młodego kina. Odbywające się w Koszalinie wydarzenie jest okazją dla debiutujących filmowców, by zaprezentować swoją twórczość szerokiej widowni. Podczas festiwalu wyświetlane są zarówno filmy pełnometrażowe, jak i krótkometrażowe.

- Wczoraj odszedł nasz przyjaciel i mentor. Wybitny operator filmowy i autorytet studentów. Piękny człowiek. Nasz człowiek. Jesteśmy w rozpaczy. Do zobaczenia, Arku - napisali organizatorzy festiwalu.

Arkadiusz Tomiak - kim był?

Arkadiusz Tomiak urodził się w 1969 r. w Koszalinie. Był absolwentem Wydziału Operatorskiego PWSFTViT w Łodzi, który ukończył w 1995 r. Swoją karierę zawodową rozpoczął pracując na planie filmów Jana Jakuba Kolskiego - "Cudowne miejsce", "Grający z talerza" i "Szabla od Komendanta". Jego debiut jako autora zdjęć miał miejsce w 1997 r. Był to film "Przystań" w reżyserii Jana Hryniaka.

Tomiak był ponad siedmiokrotnie nominowany do Polskiej Nagrody Filmowej Orły za filmy: "Daleko od okna", "Cisza", "Symetria", "Palimpsest", "Fotograf", "Obława" i "Karbala". Ostatecznie otrzymał trzy statuetki.

Pracował przy wielu znanych, polskich produkcjach historycznych, takich jak "Karbala", "Raport Pileckiego" i "Czerwone maki" Krzysztofa Łukaszewicza, a także przy "Legionach" Dariusza Gajewskiego.

Więcej na ten temat przeczytasz na stronie tvn24.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Regina Łukasiewicz

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tomertu/GettyImages

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak i gdzie zmierzyć skład ciała?
Materiał promocyjny

Jak i gdzie zmierzyć skład ciała?