Zwierzęta

Masz psy i wybierasz się w podróż pociągiem? Bilet możesz kupić tylko dla jednego

Zwierzęta

Autor:
Adam
Barabasz
pies wygląda przez okno pociągu

PKP nie przewiduje możliwości podróży jednej osoby z więcej niż jednym psem. W kasach ani przez Internet nie można kupić biletu dla kolejnego czworonoga. - Nie ma takiej opcji - podkreśla rozmówczyni serwisu Dzień Dobry TVN. Kolej tłumaczy się regulaminem, a pasażerowie mają spory problem.

Bilet kolejowy dla psa

Pani Zofia często podróżuje na trasie Katowice-Warszawa. W stolicy regularnie odwiedza swoją córkę. 60-latka ma dwie suczki rasy west highland white terrier i shitz tzu. I choć na co dzień opieka nad dwoma pupilami nie sprawia jej większych kłopotów, problem pojawia się, gdy chce kupić bilet na pociąg.

- Nie oczekuję, że psy będą jechały za darmo, dlatego każdorazowo dbam o to, żeby miały odpowiedni bilet - podkreśla w rozmowie z serwisem dziendobry.tvn.pl. - Biletu dla drugiego psa kupić nie mogę, bo nie ma takiej opcji. Jedna osoba dorosła może podróżować z jednym psem - dodaje kobieta.

Podróże po świecie

Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Zaglądamy więc do regulaminu PKP Intercity. Przewoźnik dopuszcza przewóz psa za darmo pod warunkiem, że jest on umieszczony w odpowiednim transporterze. Jeśli zwierzę nie jest zamknięte, musi pozostawać na smyczy z założonym kagańcem i w takim przypadku należy wykupić bilet. Choć przepisy wyraźnie mówią, że podróżować można wyłącznie z jednym psem, to w żadnym punkcie nie przewidują sytuacji, w której podróżny będzie chciał, bądź musiał przemieścić się z dwoma (lub więcej) czworonogami. Pani Zofia znalazła więc kosztowny konsensus.

- Psów zostawić nie mogę, bo nie ma się kto nimi zająć, z kolei nie mogę za każdym razem płacić za dwa bilety tylko po to, by dokupić drugi bilet dla psa - tłumaczy nasza rozmówczyni.

Takie rozwiązanie, choć z pozoru korzystne dla PKP, jest niezgodne z przepisami i może skończyć się mandatem.

- Przewóz polegający na zakupie drugiego biletu dla osoby, której nie ma w pociągu, i dokupienia do niego biletu dla psa jest niedozwolony - wyjaśnia Agnieszka Serbeńska z zespołu prasowego PKP Intercity. - W konsekwencji oznacza nałożenie opłaty dodatkowej lub wystawienie wezwania do zapłaty dla właściciela psów - dodaje.

Podróż koleją z psami

Sytuacja mogłaby się wydawać patowa, ale tylko z pozoru. Z pomocą przychodzi bowiem regulamin przewoźnika, który przewiduje darmowy przewóz zwierząt.

- W pociągach PKP Intercity bezpłatnie pasażer może przewieźć pod swoją opieką małe zwierzę domowe, w tym również psa, pod warunkiem, że nie jest uciążliwe dla w współpodróżnych (np. z powodu hałasu, zapachu itp.) oraz jest przewożone w odpowiednim pojemniku/kontenerku. Natomiast bilet obowiązuje za psy przewożone swobodnie, bez kontenerków, zarówno w przypadku tych małych, jak i większych. Poza transporterem można przewieźć tylko jednego psa, a opiekę nad nim musi sprawować osoba pełnoletnia - podkreśla Agnieszka Serbeńska. - Jeśli więc pasażerka chce jeździć z dwoma psami, to oba muszą być w transporterach lub jeden pies musi być w transporterze, a drugi na smyczy - wskazuje przedstawicielka PKP.

W podobny sposób należy postąpić, jeśli w podróż z dwoma pupilami udawałaby się matka z dzieckiem. Istotne jest bowiem to, że opiekę nad zwierzęciem sprawuje osoba dorosła.

- PKP Intercity jest dalekobieżnym przewoźnikiem pasażerskim, a więc oferowana możliwość przewozu zwierząt może być postrzegana wyłącznie jako pewna wartość dodana w usługach świadczonych przez spółkę - podkreśla Agnieszka Serbeńska. - Bilet na przewóz zwierzęcia w cenie 15,20 zł jest kwotą zryczałtowaną, niezależną od długości trasy podróży czy kategorii składu i klasy wagonu. Zniżki przysługują na podróże z psami przewodnikami oraz certyfikowanymi psami asystującymi. Pierwsze przewożone są z ulgą 95%, a drugie nieodpłatnie - podsumowuje.

Podobne zasady obowiązują w spółkach wchodzących w skład grupy PKP, czyli w pociągach następujących operatorów: Twoje Linie Kolejowe (TLK), InterCity (IC), ExpressIC (EIC) i ExpressIC Premium (EIP).

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adam Barabasz

Źródło zdjęcia głównego: Capuski / Getty Images

Pozostałe wiadomości