Kiedy i jak wysiać owies na Wielkanoc? To ostatni moment, jeśli chcesz zdążyć przed świętami

Aktualizacja:
Autor:
Teofila
Siewko
Owies na Wielkanoc

Owies to tradycyjna wielkanocna dekoracja. Podobnie jak rzeżuchę, wysiewa się go w okolicach świąt, aby zielone liście można było jeść lub ozdobić nimi stół. Kiedy kupić nasiona, żeby zdążyć na Wielkanoc?

Owies na Wielkanoc - dlaczego się go wysiewa?

Owies, obok rzeżuchy, to najpopularniejsza roślina zdobiąca wielkanocny stół. Co to zboże ma symbolizować? W chrześcijaństwie zwiastuje nadejście nowego życia i wiosny. Podobnie zresztą, jak inne wielkanocne ozdoby i symbole - jaja, kurczaki i zając.

Wiosna

HGTV: Wiosenne prace w warzywniku. Jak przygotować glebę
HGTV: Wiosenne prace w warzywniku. Jak przygotować glebęHGTV
wideo 2/4

W czym wysiać owies wielkanocny?

Owies można wysiać tak, jak rzeżuchę - na wacie czy ligninie - lub w doniczce. Jeśli zdecydujemy się na naczynie, należy wypełnić je ziemią pomieszaną z piaskiem 1:1. Ziemię trzeba podlać, a na wierzch wysypać nasionka. Nie powinny na siebie nachodzić - ich warstwa musi być cienka, a między nimi powinny być zachowane niewielkie przestrzenie. Całość należy zwilżać regularnie. Wysiany owies powinien stać w najbardziej naświetlonym miejscu w domu. 

Kiedy siać owiec wielkanocny i ile czasu rośnie?

Owies rośnie około 2 tygodni. Pierwsza młoda trawa wzrasta po około 10 dniach. W zależności od tego, jak długi wzrost chce się osiągnąć na święta, trzeba odpowiednio wcześnie go wysiać. Zasadzony na dwa tygodnie przed świętami będzie młody, świeży i średnio-długi. Z kolei jeśli wysieje się go od 16 do 21 dni przed, to będzie wysoki.

Na katolickie święta Wielkanocne w 2022 roku owies najlepiej wysiać w terminie między 28 marca a 3 kwietnia. Na święta prawosławne odpowiednio tydzień później, czyli między 4 a 10 kwietnia.

Jeżeli chcemy zasiać owies, ale za późno się zorientowaliśmy, to jest na to sposób. Roślina ta wzrasta nawet przy 2-3 stopniach Celsjusza. Jeśli mamy mało czasu, warto najpierw namoczyć nasiona przez 2-6 godzin. Po tym czasie wysiać je tak, jak rzeżuchę - na wacie - i ustawić w ciepłym, mocno nasłonecznionym miejscu. W taki sposób przyspieszymy wzrost rośliny.

Gdzie kupić owies na Wielkanoc?

Nasiona owsa, czy to na Wielkanoc, czy poza okresem świątecznym, najlepiej kupować w sklepach ogrodniczych, w których dostaniemy inne nasiona roślin uprawnych. W kwiaciarniach nie znajdziemy tego produktu. Ponadto, można go kupować w sklepach internetowych, które zajmują się dystrybucją owsa wielkanocnego. Cena jednej saszetki waha się od 1 do 5 zł.

Czy można jeść owies wielkanocny?

Owies, a właściwie jego liście, kiedy wzrasta, kojarzony jest z przysmakiem... dla kotów. Kto miał kota, ten wie, jak te futrzaki lubią zajadać się tym rodzajem trawy. Warto pamiętać, że jest on równie bezpieczny i zdrowy dla ludzi. Można z powodzeniem dodawać go do sałatek, potraw wielkanocnych, a nawet zrobić z niego sok. Nie ma potrzeby poddawania go obróbce termicznej przed podaniem. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło zdjęcia głównego: Pahis/Getty Images

Pozostałe wiadomości