Psychologia

Dążenie do ideału może zatruć życie. "Perfekcjonista rozpamiętuje swoje porażki"

Psychologia

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Perfekcjonizm – jak nauczyć się żyć nieidealnie?
Perfekcjonizm – jak nauczyć się żyć nieidealnie?Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

W byciu dokładnym i skrupulatnym nie ma nic złego. Czasem jednak zdarza się, że taka postawa może przysporzyć nam wielu problemów. Do czego może doprowadzić nadmierny perfekcjonizm? Jak nauczyć się odpuszczać? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Anną Godlewską, coachem i trenerką osobowości.

Kim jest perfekcjonista?

Perfekcjonista to osoba, która lubi wszystko doprowadzać do końca. Wszystko ma poukładane i jest doskonale zorganizowana. Choć może się wydawać, że taka postawa ułatwia życie, to rzeczywistość jest zupełnie inna. - To wcale nie jest tak, że perfekcjonista wszystko dopina do końca, bo właśnie nie. Często zdarza się tak, że osoba, która jest perfekcjonistą, [...], odsuwa realizację zadań jak najdalej, bo nie jest dość dobrze przygotowana, woli poczekać, jeszcze się przygotować, czyli gromadzi różne dane, a efektu i tak nie ma - powiedziała w Dzień Dobry TVN Anna Godlewska, coach, trenerka osobowości.

Warto dodać, że perfekcjonista to bardzo często osoba, która czuje się ze sobą bardzo niepewnie, nie lubi siebie, ciągle chce w sobie coś poprawiać. - Często perfekcjoniści skupiają się na tym, co jest w nich nie tak, a nie na tym, co mają dobrego, żeby pokazać to światu - wyjaśniła specjalistka. Bardzo często zdarza się, że perfekcjonista rozpamiętuje swoje porażki, nie potrafi wyciągnąć z nich nic dobrego, żadnej nauki.

Dlaczego trzeba nauczyć się odpuszczać?

Nikt z nas nie jest idealny i w pewnym momencie trzeba sobie powiedzieć "dość". - Żeby to się zadziało, trzeba posłuchać siebie, swojego ciała. Nasze ciało tak naprawdę wie, co jest dla nas dobre, czy jest wystarczające, a nie ciągle patrzeć na zewnątrz i doszukiwać się, co nie działa - stwierdziła nasza rozmówczyni.

Przesadny perfekcjonizm może być też bardzo niebezpieczny. Zdarza się, że prowadzi on do depresji czy stanów lękowy. - Wszystkie objawy psychosomatyczne wiążą się z tym, co my w sobie odczuwamy i gromadzimy, blokujemy emocje. Perfekcjonizm spina nas, [...], jeżeli czujemy takie spięcie, które w jakiś sposób nas ogranicza, to nie będzie nam służyło. Jeżeli widzę, że przesadzam, staram się dopinać każdy szczegół, 15 razy coś sprawdzam, to czas powiedzieć sobie dość - powiedział nasz gość.

Jak oduczyć się perfekcjonizmu? Gdzie warto poszukać pomocy? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek / East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości