Profilaktyka zdrowia

Cukrzyca. Rodzaje, objawy, powikłania. Jak wygląda życie z cukrzycą?

Profilaktyka zdrowia

Aktualizacja:

Cukrzyca jest przewlekłą chorobą metaboliczną spowodowaną nieprawidłowym wydzielaniem insuliny przez organizm. Po rozpoznaniu cukrzycy konieczne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia. Zbagatelizowanie tego może wywołać powikłania cukrzycy wczesne i późne, które są nie tylko niebezpieczne dla zdrowia, ale i dla życia pacjenta. Nasz gość - Jerzy Magiera, który zmaga się z cukrzycą od ponad 20 lat, opowiedział nam jak wygląda codzienne życie z tą chorobą.

27 czerwca - Dzień Walki z Cukrzycą

Z inicjatywy Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków powstał w Polsce Dzień Walki z Cukrzycą. Obchodzony jest on 27 czerwca i został on ustanowiony w dniu rocznicy odkrycia insuliny. Głównym celem tego święta jest zwiększanie świadomości o tym, czym jest cukrzyca, jakie są jej objawy i metody leczenia, a także powikłań i zachęcanie do badań profilaktycznych.

Jak zadbać o siebie naturalnie
Jak zadbać o siebie naturalnieDzień Dobry TVN
wideo 2/4

Objawy wskazujące na możliwość rozwoju cukrzycy:

 • Zmniejszenie masy ciała - Glukoza krążąca we krwi często jest wydalana przez nerki z moczem, nie przechodzi do wnętrza komórek. Komórki muszą szukać innego źródła energii, którym jest tkanka tłuszczowa. W konsekwencji następuje zdecydowany, niespodziewany ubytek masy ciała w bardzo krótkim czasie.
 • Wielomocz - obecność cukru w moczu powoduje przyklejanie się wody, co przejawia się dużą ilością oddawanego moczu.
 • Wzmożone pragnienie - ponieważ oddajesz często dużo moczu, więc odczuwasz wzmożone pragnienie.
 • Zwiększone łaknienie.
 • Ogólne osłabienie.
 • Pojawienie się zmian ropnych na skórze oraz stanów zapalnych narządów moczowo-płciowych.
 • Świąd skóry.
 • Cukier w moczu - cukier pojawia się w moczu, gdy cukier we krwi przekroczy granicę progu nerkowego, czyli ok. 160 mg% (8,9 mmol/l).

Rodzaje cukrzycy

Wyróżniamy dwa rodzaje cukrzycy – typu 1 (insulinozależna) oraz typu 2 (insulinoniezależna). Na cukrzycę mogą również cierpieć ciężarne – wtedy jest mowa o cukrzycy ciążowej.

Powikłania cukrzycy zarówno typu 2, jak i typu 1 spowodowane są najczęściej zaniedbaniem leczenia. Skutki takiej lekkomyślności mogą być tragiczne.

Ostre powikłania cukrzycy

Ostre powikłania cukrzycy nazywane są również powikłaniami wczesnymi. Należą do nich: kwasica ketonowa, kwasica mleczanowa (rzadko spotykana), hipoglikemia i hiperglikemia.

Kwasica ketonowa związana jest z zakwaszeniem organizmu. Dochodzi do niej, gdy uniemożliwione jest pozyskanie energii z cukrów, w wyniku czego organizm musi produkować ją, spalając tłuszcz. W tym czasie powstają szkodliwe kwasotwórcze ciałka ketonowe. Pacjent skarży się na wzmożone pragnienie, osłabienie, zmęczenie i senność. Następnie pojawiają się zawroty i bóle głowy oraz mdłości i wymioty. Ostatnim momentem na diagnozę są zaburzenia świadomości – po niej chory zapada w śpiączkę.

Hipoglikemia związana jest z nagłym spadkiem poziomu glukozy we krwi. Najczęściej spowodowana jest pominięciem dawki insuliny, nadmiernym wysiłkiem fizycznym lub niezjedzeniem posiłku na czas. Do jej typowych objawów należą: uczucie głodu, kołatanie serca i wzmożona potliwość. Następnie pojawiają się nudności i wymioty. Po trudnościach w mówieniu, senności i nietypowych zachowaniach pacjent zapada w śpiączkę cukrzycową.

Hiperglikemia związana jest ze zbyt wysokim poziomem glukozy we krwi. Najczęściej występuje jako objaw towarzyszący zakażeniom bakteryjnym i ostrym chorobom, ale też i po spożyciu alkoholu i nieprawidłowym leczeniu. Do jej typowych objawów należą wzmożone pragnienie oraz odwodnienie organizmu. Następnie pojawia się zmęczenie i senność oraz mdłości i wymioty. Pacjent może też skarżyć się na ból w klatce piersiowej, a w jego oddechu można wyczuć zapach acetonu. Kolejnymi etapami są zaburzenia świadomości i śpiączka, która może zakończyć się śmiercią.

Przewlekłe powikłania cukrzycy

Późne powikłania cukrzycy nie mają tak gwałtownego charakteru jak ostre. Rozwijają się one w organizmie chorego stopniowo, doprowadzając do ogromnego spustoszenia w nim. Do najczęstszych należą m.in.: retinopatia cukrzycowa, nefropatia cukrzycowa, neuropatia cukrzycowa, stopa cukrzycowa, zaburzenia układu krążenia, zmiany skórne i kostne, a także zaburzenia psychiczne.

Retinopatia cukrzycowa to wszelkie zaburzenia wzroku wynikające z nieprawidłowej gospodarki insuliny w organizmie. Najczęściej dochodzi do zwyrodnień w siatkówce oka na skutek pękania drobnych naczyń krwionośnych, co prowadzi do pogorszenia widzenia. Dojść może także do zeza, podwójnego widzenia i ostrego bólu gałki ocznej. Choroba ta rozwija się wraz z postępowaniem cukrzycy.

Nefropatia cukrzycowa wiąże się z nieprawidłowym działaniem nerek . Najczęściej dochodzi do uszkodzenia kłębuszków nerkowych, na skutek zbyt wysokiego poziomu glukozy we krwi, przez co białka dostają się do moczu. Z czasem dochodzi do niewydolności organu.

Do stopy cukrzycowej dochodzi z powodu uszkodzenia naczyń krwionośnych oraz zaburzeń neurologicznych . W początkowej fazie objawia się zanikiem czucia w stopie. Chory nie czuje powstających urazów, które bardzo często powodują owrzodzenia. Dochodzi do obumierania tkanek, zapaleń kości i złamań. W przypadku poważnych zmian konieczna jest amputacja.

Zaburzenia ze strony układu krążenia związane są głównie z przyspieszenie rozwoju miażdżycy, która przyczynia się do choroby niedokrwiennej serca, co potęguje ryzyko zawału serca. Ponadto cukrzyca ma wpływ na zwiększone występowanie udaru mózgu i nadciśnienia tętniczego.

Cukrzyca powoduje także zmiany skórne i kostne. To najczęściej niegojące się ropnie i przewlekłe stany zapalne skóry. Choroba ta ma także wpływ na przyspieszony rozwój osteoporozy.

Zaburzenia psychiczne, które bardzo często dotykają chorych na cukrzycę, to m.in.: depresja i zaburzenia lękowe. Zły stan psychiczny cukrzyka jest spowodowany świadomością, że jest skazany na tę wymagającą wielu wyrzeczeń chorobę dożywotnio.

Powikłania cukrzycy ciążowej

Cukrzyca ciążowa jest rzadko spotykanym zaburzeniem związanym z nietolerancją węglowodanów. Będąc w ciąży, należy regularnie badać krew, ponieważ nieleczona może nieść za sobą poważne konsekwencje zarówno dla matki, jak i dla dziecka.

Powikłania cukrzycy w ciąży dotyczące matki:

 • zatrucie ciążowe – charakteryzują je wysokie ciśnienie tętnicze krwi, białkomocz, obrzęki, problemy ze wzrokiem, nudności; jego skutkiem może być poród przedwczesny,
 • cięcie cesarskie, do którego wskazaniem jest zbyt duża masa płodu,
 • stany depresyjne,
 • nawroty cukrzycy w przyszłości,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • nawracające zakażenia dróg moczowo-płciowych.

Powikłania cukrzycy w ciąży, dotyczące dziecka:

 • śmierć dziecka tuż przed porodem lub po nim,
 • zwiększone ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2,
 • zespół zaburzenia oddychania,
 • hipoglikemia,
 • żółtaczka.

Zobacz także:

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: evrim ertik/Getty Images

Pozostałe wiadomości