Zdrowie

Krótki okres – jakie są przyczyny bardzo krótkiej miesiączki

Zdrowie

Autor:
Adrian
Adamczyk
Moyo Studio/Getty Images

Zarówno krótki okres, jak i zbyt długa miesiączka powinny skłonić kobietę do wizyty u ginekologa, zwłaszcza w sytuacji, gdy wcześniejsze krwawienia miały inny przebieg. Poznanie przyczyny krótkich miesiączek pozwoli ustalić, czy z organizmem dzieje się coś niedobrego.

Krótki okres, trwający 2 dni lub krócej, może pojawiać się u kobiet na różnym etapie życia. W trakcie tak krótkiego miesiączkowania kobiety tracą o wiele mniej krwi niż w przypadku regularnych, prawidłowych miesiączek. Normą jest, że okres wiąże się z utratą 50-150 ml krwi. Kobiety, które mają jednodniowe lub dwudniowe miesiączki, tracą krew na poziomie około 30 ml. Krótszy okres niż zazwyczaj powinien skłonić kobietę do wizyty u ginekologa, by poznać przyczyny i ustalić, czy nie wiąże się to z pewnymi chorobami.

Krótki okres – przyczyny

Przyczyny krótkiego okresu mogą mieć różne podłoże. W wielu sytuacjach skąpe miesiączki mogą być skutkiem przemęczenia. Również w przypadku nadmiernego wysiłku fizycznego kobiety mogą zaobserwować u siebie bardziej skąpe miesiączki niż zazwyczaj. Codzienny stres także nie jest obojętny dla organizmu kobiety i może przyczyniać się do zmiany cyklu. Krótsze krwawienie, które zaczyna występować u dojrzałych kobiet, może oznaczać, że zbliża się menopauza.

Na krótsze krwawienie wpływa też nadmierna utrata wagi. Zbyt szybkie gubienie kilogramów na skutek ekstremalnej diety czy chorób, takich jak anoreksja i bulimia, często prowadzą do tego, że miesiączki zaczynają być krótsze. W niektórych przypadkach może nawet dojść do całkowitego zatrzymania okresu.

U młodych dziewczyn, które dopiero niedawno zaczęły miesiączkować, krótki okres nie powinien być powodem do niepokoju. Przez około 2-3 lata od wystąpienia pierwszej miesiączki cykle mogą być dosyć nieregularne, a krwawienia skąpe lub przeciwnie – bardzo obfite. Następnie dochodzi do uregulowania i stabilizacji hormonalnej.

Zbyt krótki okres a zaburzenia hormonalne

Bardzo krótki okres może być też sygnałem, że w ciele kobiety dochodzi do zaburzeń hormonalnych, związanych np. z zespołem policystycznych jajników. Krótkim, skąpym miesiączkom może w tym przypadku towarzyszyć nadmierne przybieranie na wadze. Miesiączki stają się nieregularne i mogą występować co 2-4 miesiące. Inne objawy zespołu policystycznych jajników to problemy z cerą, pojawienie się trądziku nie tylko na twarzy, ale również na plecach czy klatce piersiowej. Kolejnym objawem, który może wskazywać na zaburzenia hormonalne, to pojawienie się nadmiernego owłosienia na twarzy, pośladkach, brzuchu czy na plecach. Jeśli więc kobieta zaobserwuje u siebie takie objawy, powinna niezwłocznie skonsultować się z lekarzem, by wykonać odpowiednie badania. Zespół policystycznych jajników leczy się najczęściej hormonoterapią.

Krótkie okresy a choroby tarczycy

Miesiączki, które trwają bardzo krótko, mogą być objawem choroby tarczycy. Wiele kobiet z niedoczynnością tarczycy zauważa u siebie, że okres stał się krótszy, mniej obfity i nieregularny.

Krótki okres a tabletki antykoncepcyjne

Często u kobiet, które stosują antykoncepcję w formie przyjmowania tabletek, występuje krótki, skąpy okres. Nie jest to powodem do niepokoju, ponieważ wynika z działania tabletek antykoncepcyjnych.

Jeśli krótki okres wystąpi raz czy dwa, a potem wszystko wróci do normy, nie ma powodów do obaw. Jeśli jednak krótki okres trwa dłużej, należy zwrócić na to uwagę. Każde zaburzenie miesiączkowania powinno być skonsultowane z ginekologiem. Na podstawie wywiadu i badań lekarz specjalista stwierdzi, czy zmiany w długości miesiączkowania są niegroźne dla zdrowia, czy wskazują na jakąś chorobę.

Zobacz wideo:

Czy kobiecie z dzieckiem trudniej znaleźć partnera?
Czy kobiecie z dzieckiem trudniej znaleźć partnera?
Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości