Toczeń rumieniowaty jest ciężką chorobą układu autoimmunologicznego, która może dotyczyć tylko skóry, ale może również atakować wszystkie narządy i układy w ludzkim organizmie. W każdym przypadku może się różnić. Jak rozpoznać toczeń i jak postępować w przypadku zdiagnozowania choroby?
Aneta Zatwarnicka jest karateczką. Mimo choroby, utraty obu nóg i rąk nie zrezygnowała z miłości do sportu. Do tego uczy się grać na perkusji. Jak znajduje w sobie siłę? Dowiecie się tego z materiału w Dzień Dobry Wakacje.
Dwadzieścia tysięcy Polaków choruje na toczeń. Czym się objawia ta choroba? Znane są jej przyczyny? Jak się ją diagnozuje? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła reumatolog dr Jolanta Nałęcz-Janik. Obok niej usiadła na kanapie Agnieszka Morcinek, która od 10 lat choruje na toczeń. Ile czasu potrzebowali lekarze na zdiagnozowanie u niej tej choroby? Na czym polega leczenie tocznia? Czy jest jakaś dieta, która mogłaby pomóc w remisji tej choroby?
Aneta Zatwarnicka ma 37 lat, a od 20 lat trenuje karate tradycyjne. W grudniu ubiegłego roku nic nie wskazywało, że w styczniu tego roku, w ciężkim stanie trafi do szpitala. Lekarze stwierdzili sepsę i dawali jej zaledwie kilka dni życia. Okazało się, że Anetę zaatakował toczeń wielonarządowy. W pomoc dla Anety zaangażowała się Anna Lewandowska, mistrzyni świata w karate.