"Nawet moja sprzątaczka powiedziała mi, że to, co chcę zrobić jest szaleństwem" - powiedział z delikatnym uśmiechem na twarzy neurochirurg Sergio Canavero. Jak przyznaje, lubi trudne wyzwania: nauka chińskiego czy starożytnych języków i... transplantacja głowy. Pomysł pojawił się w jego głowie, kiedy miał zaledwie kilkanaście lat. Czy ma doświadczenie w przeprowadzaniu transplantacji? Jak świat nauki zareagował na jego pomysł? Kto znajduje się w zespole, który będzie wykonywał operację i jak wyglądają przygotowania do niej? Czy zabieg transplantacji głowy to sposób na pokonanie starości, a co za tym idzie - śmierci? Zobaczcie jedyny ponad półgodzinny wywiad z Sergio Canavero, tylko na stronie Dzień Dobry TVN. Z włoskim chirurgiem spotkał się dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.
Włoski neurochirurg Sergio Canavero twierdzi, że znalazł metodę zespolenia przeciętego rdzenia kręgowego i niebawem - wraz z zespołem z Chin - podejmie się operacji przeszczepu głowy. Skąd wzięło się to marzenie? Kto będzie pacjentem? Jaki cel przyświeca lekarzowi? Czy jeśli pacjent umrze, lekarz przyzna się do porażki? Jak do tej operacji podchodzi środowisko medyczne? Z Sergio Canavero spotkał się dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki. Zdaniem prof. Canavero przeszczep głowy mógłby być metodą przedłużania życia. Jeśli operacja zakończyła się sukcesem, to czy - według Was - stać by było na nią wszystkich, czy tylko najbogatszych, którzy swoje głowy przeszczepialiby na ciała dawców?
Profesor Sergio Canavero przygotowuje się właśnie do zabiegu transplantacji głowy. Jak zamierza wykonać przeszczep tej części ciała? Na kim przeprowadzi pierwszy tego typu zabieg? Ile potrwa operacja? Z profesorem rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki.