Technologia

Jak poradzić sobie ze spamem w cyfrowej przestrzeni? "Wystarczy poświęcić na to pół godziny"

Technologia

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Newsletter wyłudzający dane
Newsletter wyłudzający daneDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Jeszcze kilka dekad temu ludzie doskonale radzili sobie bez komputerów, telefonów czy tabletów. Dzisiaj te urządzenia pozwalają nam pracować, kontaktować się z bliskimi, ale też zapoznawać się z ofertami reklamujących się w sieci firm. Dziennie otrzymujemy dziesiątki wiadomości marketingowych, które nie są nam potrzebne. W Dzień Dobry TVN ekspert ds. nowych technologii Maciej Kawecki wyjaśnił, jak poradzić sobie z tym problemem.

Jak poradzić sobie ze spamem?

Newslettery zostały stworzone po to, by zapewnić przedsiębiorcom możliwość stałej komunikacji z klientami zapisanymi do listy mailingowej. Niestety, biuletyny informacyjne trafiające do elektronicznych skrzynek rzadko wzbudzają nasze zainteresowanie. Zdaniem doświadczonego eksperta, okres świąteczno-noworoczny to idealny moment na rezygnację z uciążliwych subskrypcji.

Zgodnie z polskimi przepisami, każdy otrzymywany przez nas spam musi zawierać opcję "usuń subskrypcję". Okazuje się jednak, że za sprawą praktyki związanej z kupowaniem baz danych przez przedsiębiorców możemy otrzymywać oferty, na które nie wyraziliśmy oficjalnej zgody. Maciej Kawecki znalazł skuteczne rozwiązanie tego problemu.

- Chciałem zarekomendować państwu pewne działanie, które sam wypróbowałem przygotowując się do naszego programu kilka tygodni temu i rzeczywiście odczuwam różnicę. Wystarczy w jakiejkolwiek wyszukiwarce internetowej wpisać hasło "kupię bazę danych". Wyświetli się państwu wynik wyszukiwania z dziesięcioma największymi składnicami danych, czyli firmami, które oferują sprzedaż naszych danych. Wystarczy poświęcić pół godziny czasu, żeby wejść na każdą z tych stron internetowych. Większość z nich oferuje opcję wypisania się - wyjaśnił ekspert.

Internet i technologia

Czy technologia nas ogłupia?
Czy technologia nas ogłupia?Dzień Dobry TVN
wideo 2/7

Sprawdzony sposób na spam telefoniczny

Marketing telefoniczny bywa tak samo uciążliwy, jak wiadomości zasypujące nasze skrzynki mailowe. Wbrew pozorom, możemy poradzić sobie także i z tą niedogodnością.

Wykorzystajcie w telefonie opcję zablokowania prefiksu i sześciu pierwszych cyfr. Dzięki temu zablokujecie wszystkie telefony, które dany przedsiębiorca zakupi

- poradził Maciej Kawecki. Dodał też, że takie rozwiązanie można wcielić w życie na dwa sposoby. Niektóre modele telefonów pozwalają zrobić to bez większego wysiłku. Jeśli nasz aparat pozbawiony jest takiej funkcji, powinniśmy ściągnąć specjalną aplikację umożliwiającą założenie blokady.

Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Autor:Magdalena Brzezińska

Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości