Technologia

Nauczyciel zbudował robota humanoidalnego dla swoich uczniów. "Dzieciom to się podoba"

Technologia

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Nauczyciel i uczniowie zbudowali robota
Nauczyciel i uczniowie zbudowali robotaDzień Dobry TVN
wideo 2/22

Jarosław Makarewicz jest nauczycielem matematyki i informatyki, który stworzył robota Franka o cechach zbliżonych do człowieka. Do projektu zaprosił swoich uczniów. Jak wyglądała ta współpraca? Co potrafi maszyna?

Nauczyciel i uczniowie zbudowali robota

Jarosław Markiewicz od dawna interesował się informatyką. Natomiast od trzech lat prowadzi ten przedmiot w szkole podstawowej. W ramach zajęć pewnego dnia wpadł na pomysł stworzenia robota wraz z uczniami.

- To było mnie więcej 5 lat temu. Wtedy były jeszcze klasy gimnazjalne i był obowiązek realizacji projektu edukacyjnego. Wtedy w naszej szkole istniały małe roboty. Z nich stworzyłem pierwszego robota i zobaczyłem, że dzieciom to się bardzo podoba - mówił nauczyciel w Dzień Dobry TVN.

Idąc za ciosem informatyk pomyślał o kolejnym robocie, który będzie bardziej spektakularny. Tak powstał Franek z drukarki 3D o cechach humanoidalnych. W projekt nauczyciel zaangażował uczniów, by zachęcić ich do poszerzania wiedzy z zakresu matematyki i informatyki. Niestety ze względu na epidemię i naukę zdalną było to utrudnione.

- Przez to, że wybuchła wtedy pandemia koronawirusa, nie było za bardzo jak i kiedy się spotkać z panem Jarosławem, by wykonywać swoją robotę przy Franku. Natomiast w przyszłości zamierzam włożyć jak największy wkład do projektu Franek - tłumaczył Przemysław, uczeń Jarosława Markiewicza.

Czego robot Franek uczy w szkole?

Franek już dużo potrafi. Odpowiada na podstawowe pytania, gestykuluje, a także służy jako dydaktyczne narzędzie. - Na robocie można się nauczyć podstaw programowania, robotyki, budowy i jak np. działa drukarka 3D - wymieniał Aleksander, uczeń Jarosława Markiewicza.

Robot został sfinansowany z prywatnych pieniędzy nauczyciela. Co było najtrudniejsze w budowie? Jaki był koszt? Posłuchaj całej rozmowy w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz też:

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło zdjęcia głównego: Kuba Kamiński/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości