Styl życia

Najstarszy grający piłkarz w Polsce ma 75 lat. "Niejednego młodego by zabiegał na boisku"

Styl życia

Autor:
Ewa
Podleśna-Ślusarczyk
Reporter:
Justyna Piasecka
Najstarszy grający piłkarz w Polsce

Andrzej Piwowarczyk jest najstarszym grającym piłkarzem w Polsce i drugim na świecie. Mężczyzna ma 75 lat i rozegrał w swojej karierze blisko 1500 meczów. Jak zaczęła się jego przygoda ze sportem?

Najstarszy grający piłkarz - Andrzej Piwowarczyk

- Moja przygoda z piłką zaczęła się w wieku 13 lat. Grałem w klubach renomowanych, takich jak choćby Wisła Kraków. Teraz traktuję piłkę nożną jako dodatek do życia, jako zabawę - mówi najstarszy piłkarz w materiale dla Dzień Dobry TVN.

- Pan Andrzej występuje w roli prawego pomocnika w drużynie studenckiego klubu sportowego Bratniak, jest to A klasa, grupa 3 Kraków - wyjaśnia Marek Marchewka, trener SKS Bratniak Kraków.

Na spotkaniach z reguły średnia wieku to 25 lat, więc pan Andrzej często ją zawyża. - Niejednego młodego by zabiegał na boisku - zapewnia trener.

75-latek oczywiście zastanawia się przed meczem, jak wypadnie w oczach innych, skoro jest dużo starszy od pozostałych piłkarzy. Wszelkie rozterki znikają jednak, gdy wchodzi na murawę i rozpoczyna się walka o gole. Wówczas wiek, jak zapewnia najstarszy piłkarz, nie ma żadnego znaczenia. Liczy się walka, taktyka, obrona, gole. - Czerpię energię od młodych - śmieje się pan Andrzej.

Młodzi piłkarze zapewniają, że senior w drużynie, który mógłby być w niektórych przypadkach nawet ich dziadkiem, gra na równi ze wszystkimi. - Na boisku jesteśmy na ty, poza boiskiem jest ten szacunek między sobą - opowiada Grzegorz Saraj, kolega z boiska.

Sport jest receptą na długie życie

Trener pana Andrzeja wspomina, że różne komentarze szły z trybun wobec najstarszego piłkarza w Polsce, co potwierdza Andrzej Piwowarczyk. - "Dziadku, wnuki chować", "Emerycie, do ZUS-u" - wspomina senior.

- Sport jest receptą na długie życie - apeluje najstarszy piłkarz. - Ale systematyczny. Trzeba trenować, ćwiczyć i wtedy człowiek czuje się doskonale - dodaje.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Ewa Podleśna-Ślusarczyk

Reporter: Justyna Piasecka

Pozostałe wiadomości