Styl życia

Niezwykłe Muzeum Villa la Fleur. Właściciel: "Prawie 30 lat zbieram obrazy"

Styl życia

Autor:
Justyna
Piąsta
Reporter:
Miłka Fijałkowska
Unikatowe miejsce na mapie polskiego muzealnictwa
Unikatowe miejsce na mapie polskiego muzealnictwaDzień Dobry TVN
wideo 2/12
Dzień Dobry TVNUnikatowe miejsce na mapie polskiego muzealnictwa

Villa la Fleur w podwarszawskim Konstancinie to wyjątkowe miejsce na mapie polskiego muzealnictwa. Andrzej Pągowski w cyklu Dzień Dobry TVN "Sekrety Sztuki", pojechał tam, by sprawdzić, jakie skarby kryją się w środku.

Muzeum Villa la Fleur

Villa la Fleur to piękne miejsce zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. Właścicielem obiektu jest kolekcjoner sztuki Marek Roefler. Skąd wziął się pomysł, by to właśnie w Konstancinie powstało tak wyjątkowe muzeum?

- Po pierwsze mieszkam w Konstancinie od dwudziestu kilku lat, po drugie prawie 30 lat zbieram obrazy. Moją inspiracją był sławny kolekcjoner Oscar Ghez, który przekształcił przepiękną willę w Genewie na muzeum Petit Palais, gdzie reprezentował szkołę paryską - powiedział Marek Roefler.

Kolekcja dzieł sztuki

Artystami, którzy zapoczątkowali kolekcję obrazów Marka Roeflera byli: Szymon Mondzain, Mela Muter i Zygmunt Menkes - To są ich pierwsze trzy obrazy szkoły paryskiej, które kupiłem na początku lat 90. - przyznał właściciel muzeum. - Są też obrazy ogólnoświatowych artystów Tamary Łempickiej i Mojżesza Kislinga - dodał.

W skład Muzeum Villa la Fleur wchodzą dwa budynki oraz ogród rzeźb. - Mamy kilkaset obiektów w obu budynkach. Głównie jest malarstwo, ale też bardzo dużo rzeźb z okresu art deco - powiedział właściciel zbiorów.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Reporter: Miłka Fijałkowska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości