Styl życia

Dlaczego mamy problem z tolerancją? "Niektórzy dostali nagłej amnezji"

Styl życia

Aktualizacja:
Autor:
Nastazja
Bloch
Święto tolerancji
Święto tolerancjiDzień Dobry TVN
wideo 2/6

16 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Czy da się jej nauczyć? O tym rozwialiśmy z Edytą Pazurą, Mateuszem Banasiukiem oraz wokalistą Marcinem Illukiewiczem, który dodatkowo wystąpił na naszej scenie z premierowym singlem "Pora na miłość".

Międzynarodowy Dzień Tolerancji

Dzień Tolerancji ustanowiony został w 1995 roku z inicjatywy UNESCO przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Decyzję tę podjęto, odpowiadając na liczne zjawiska nietolerancji, przemocy, nacjonalizmu, rasizmu i antysemityzmu oraz towarzyszącą im marginalizację i dyskryminację mniejszości. W tym wyjątkowym dniu postanowiliśmy porozmawiać z naszymi gośćmi o tym, jak tolerancyjne jest obecnie społeczeństwo. Pierwsza swoją historią podzieliła się Edyta Pazura. Jak przyznała, 15 lat temu jej związek z dużo starszym mężczyzną – obecnym mężem Cezarym Pazurą, budził spore kontrowersje.

Był to temat do dyskusji, do obrażania nas i nieładnego nazywania tego związku. Teraz jest troszeczkę inaczej. Mamy już troje dzieci, długo ze sobą jesteśmy. Niektórzy dostali nagłej amnezji i nie pamiętają tego, ale ja dobrze pamiętam, że początki były trudne. Dlatego ja jestem wyczulona na tolerancję, dużo rozmawiamy z dziećmi na ten temat.

- powiedziała Edyta. Ponadto dodała, że nietolerancja spotyka także osoby z odmienną orientacją seksualną, tych, którzy mają inne poglądy polityczne, wierzą w coś innego.  - Ludzie lubią czasami o kimś źle powiedzieć, żeby siebie podbudować. To jest nieładne - wyjaśniła. Co gorsza, często komentarze te słyszą dzieci, które chłoną te schematy jak gąbka.

Nauka tolerancji – czy tego da się nauczyć?

Edyta zdradziła, że od najmłodszych lat uczy swoje dzieci tolerancji. Co jednak z dorosłymi, którzy mają swoje zdanie i za wszelką cenę go bronią, raniąc przy tym innych?

- Jeżeli ktoś tej tolerancji w sobie nie ma, to musimy się jej nauczyć, bo żyjemy w społeczeństwie. Obok nas żyją różni ludzie, kolorowi, kochający i myślący na swój sposób, dla każdego jest przestrzeń. Nie wiem, dlaczego u nas jest z tym problem i dlaczego ciągle musimy o tym rozmawiać - Mateusz Banasiuk.

- Zapominamy o tym, że chodzi o szacunek, o lubienie kogoś. Świat powinien być kolorowy. Zaraz będziemy grać nasz nowy singiel, gdzie w teledysku daliśmy przestrzeń dla środowiska drag queen. To są osoby, które są wyjątkowe i inne niż wszystkie, ale kolorowe, radosne, głośne w swoim przekazie - dodał Marcin Illukiewicz.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

The Goldbricks w piosence "Pora na miłość"
The Goldbricks w piosence "Pora na miłość" Źródło: Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Autor:Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: Xavier Lorenzo/Getty Images

Pozostałe wiadomości